Etkin din eğitiminde görsel öğretim etkinlikleri
Visual teaching activities in effective religion teaching
- Tez No: 218258
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Din, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Religion, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Tezimizde öncelikle öğrenme-öğretme kavramlarını ve kuramların bunlar ile ilgili geliştirmiş oldukları ilkeleri araştırdık. Bu ilkeler merkezinde etkin bir öğretim ortamı ve çevresi nasıl oluşturulur? Bu çalışmada uyarıcılar ve özellikle de görsel uyarıcıların rolü üzerinde durduk.Etkili bir eğitim-öğretim ortamı oluşturma noktasında, dersi işleme aşamalarında görsel uyarıcılar ve farklı öğretim hedef davranışlarının kazandırılmasında etkili ve uygun olan görsel uyarıcıların neler olduğunu araştırdık. Derslerde kullanılabilecek öğretim araç-gereçlerini; a- işitsel, b- görsel, c- işitsel ve görsel olarak ele aldık. Bu bağlamda bir görsel ve işitsel uyarıcılar bütünü olarak bilgisayar etkinliklerini araştırdık. Geliştirilen araç-gereçlerin öğrenmeye ve öğretmeye katkılarını ve bunları geliştirme ilkelerini araştırdık.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinin öğretim alanını, amacını ve dersi öğretim konusu yapmanın zorlukları üzerinde durduk. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde şimdiye kadar kullanılan yöntemleri, teknikleri ve bunların eksikliklerini ortaya koyarak yeni yöntem arayışlarını araştırdık. Bu noktada yeni yöntem arayışlarını tamamlayan ve destekleyen bir konumda din öğretiminde görsel öğretim etkinliklerini ele aldık. Görsel uyarıcıları, Din Dersi Öğretimi Aşamalarında ve farklı hedef davranışların kazanılmasında etkili ve uygun olanları bağlamında araştırdık ve ayrıntılı bir şekilde ele aldık.Ayrıca Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinde kullanabileceğimiz öğretim araç-gereçlerini ve özellikle de bilgisayar etkinliklerini ve bunların öğrenme ve öğretmeye katkılarını ele aldık.Örnek uygulama modeli geliştirdiğimiz bölümde ise; görsel öğretim etkinliklerinin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretim çalışmalarının etkinliğine ve başarısına olan katkılarını araştırmak amacıyla uygulama yaptık. Uygulamada ilköğretim 4. sınıf 5. ünite olan; ?Yaratanı ve Yarattıklarını Severim? ünitesinin kontrol grubu ve deney grubuna yönelik planlandı. Ders plana uygun bir şekilde kontrol grubunda geleneksel anlayışta ve sözel anlatım ağırlıkta planlanırken ve işlenirken, deney grubunda bilgisayar ve projeksiyon yardımıyla öğretim amaç, hedef ve muhtevası görsel malzemelere kodlanarak görsel ve işitsel olarak, öğrencinin öğretim malzemesiyle etkileşime geçebileceği bir tarzda planlandı ve işlendi. Değerlendirme çalışmaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
İn this thesis, (named Visual Teaching Activities İn Effective Religion Teaching), we have particularly researched learning, teaching concepts and principles developed related to these by the theories, and how an affective teaching environment is developed. We have focused on the role of the stimulatives especially the role of the visual stimulatives.At the issue of developing on effective education-teaching environment we have researched which visual stimulatives are effective and appropriate for different aimed behaviours of teaching for students to be gained in the levels of performing lesson. We have considered teaching materials used at lessons, asa)Auditoryb)Visualc)Auditory and visualWe have given more emphasis on the third group. Therefore we have researched computer activities as a whole visual and auditory stimulatives. We have researched the contributions of developed materials to learning and teaching and the principles of developing them.We have focused on the teaching area of Religion Culture and Moral Knowledge as a lesson, the objective of it and the difficulties of doing this lesson as a subject of teaching. We have researched the searches of new methods by bringing up the methods, techniques used in Religion Culture and Moral Knowledge class and the deficiencies of these methods and techniques. At this point we have taken up visual teaching activities at the levels of Religion Teaching Class as a complementary and supplementary of the searches of new methods. We have taken up the visual stimulatives in details and researched them at the levels of Religion Teaching Class. On the context of getting learners gained different aimed behaviours by the effective and appropriate visual stimulatives.Also we have studied on the teaching materials which can be used at Religion Culture and Moral Knowledge classes, especially computer activities and the contributions of these activities to learning and teaching.In the part about the sample implementation we have developed; we have carried out an implementation on the purpose of reasearching the contributions of visual teaching activities to the success and effectiveness of the Religion Culture and Moral Knowledge classes teaching studies. The implementation has been planned according to the control group and experiment group of the unit `I like Creator and the things Creator?s create?. It is the fifth unit of the fourth class of primary school. While the lesson has been being planned and performed by using traditional and explanation method for the control group, it has been being planned in a way in which the teaching material by coding the teaching objective and content to the visual materials with the support of the computer and projection. Assesment studies have been done.