Uluslararası ekonomik kuruluşların yoksullukla mücadele stratejileri
Strategies of international economic institutions for struggle with poverty
  1. Tez No: 265160
  2. Yazar: ÖNER GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA ÇEŞTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Günümüz küreselleşen dünyasında uluslararası toplumun bütün olarak mücadele etmesi gereken sorunlarının başında yoksulluk gelmektedir. Başlangıçta yoksulluğun hafifletilmesi uluslararası ekonomik kuruluşlar için öncelik olmamasına rağmen, yoksulluk 1980'ler ve 1990'ların ilk yıllarında uyguladıkları politikalara yönelik yapılan güçlü ve yaygın eleştiriler nedeniyle kuruluşların zamanla en üst öncelikleri arasında yer almaya başlamıştır.Bu çalışmada, küresel yoksullukla mücadelede uluslararası ekonomik kuruluşların etkinliği ele alınmıştır. Yoksullukla mücadelede uluslararası kuruluşlara niçin ihtiyaç duyulduğu, yoksullukla mücadele politikalarının nasıl uygulandığı, süreçte ne gibi olumsuzluklar yaşandığı, bu olumsuzlukları gidermek için ne tür çalışmalar yapıldığı, tarihsel süreç içerisinde kuruluşların yoksulluğu azaltma konusuna bakışında hangi yönde değişim yaşandığı ve gelişmekte olan ülkelerin yoksullukla mücadele politikalarından nasıl etkilendiği ele alınmıştır.Yoksullukla ilgili kalıcı bir çözüm için, bu sorunla mücadelede etkili politikaları içeren uluslararası işbirliği ve koordinasyona ihtiyaç vardır. Uluslararası ekonomik kuruluşlar arasında bu iş birliği ve koordinasyonu sağlayabilecek en önemli kuruluş Dünya Bankası'dır. Ancak küresel yoksullukla mücadelede Dünya Bankası'nın çabaları tek başına yeterli değildir. Bu konuda yoksullukla doğrudan ilgili olmayan, ancak politika ve uygulamaları dolaylı olarak bu soruna etki eden IMF gibi kuruluşlar da Dünya Bankası'yla koordineli çalışmalar yapmalıdır. Bunun yanında, ulusal hükümetler de yoksulluğu azaltmayı siyasal gündemlerinin en başına koymalı ve kapsamlı bir yoksulluğu azaltma stratejisi ve ekonomik kalkınma politikası dizayn etmelidir.
Özet (Çeviri)
Poverty, in today?s globalising world, is of the first order of importance that international community should struggle with as a whole. Due to strong and common critiques made on the policies initiated by institutions, in the early 1980s and 1990s, poverty has started to be of high priority, in the lenght of time, by international economic institutions; although, relief of poverty, in the cradle, did not rank in priority for those institutions.In this study, efficiency of economic institutions in struggle with poverty has been taken in hand. In this context, what questions examined in their all bearings are why international institutions are needed for struggle with poverty, how policies for struggle with poverty are initiated, what troubles are experienced and what is done in order to overcome it, on what respect approaches of the institutions for relief of poverty has changed, and how developing countries are affected by the policies for stuggle with poverty.What requires for a permanent solution of poverty is international cooperation and coordination, being inclusive of effective policies for struggle with poverty. It is World Bank to be the most significant institution as capable of providing this cooperation and coordination among the international institutions. On the other hand, the stand-alone effort of World Bank in stuggle with global poverty is insufficient. On this head, institutions like International Monetary Fund, which are not directly related to poverty but whose policies and practises have influence on the issue, should make studies coodinated with World Bank. National governments should place the relief of poverty on top of their agenda and design an economic development policy, as well.