Pazarlamada yaratıcılığın yeri ve sanatsal yaratıcılığın pazarlamaya katkısı
Creativity in marketing and contribution of artistic creativity to marketing
- Tez No: 218277
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İşletme, Fine Arts, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Ekonomik çevrenin küresellesme ile genisledigi ve belirsizligin arttıgı yeni ekonomik dönemde isletmelerin yenilikçi özelligi eskisinden daha önemli bir hale gelmistir. Rakiplerine, müsterilerine ve ekonomiye, kısaca genisleyen isletme çevresine, dair sahip olunan mevcut bilgilerin hızla eskimesi, isletmelerin çevreyi nicel verilerle öngörmelerinin zorlasmasına neden olmaktadır. Nicel bilginin ve kuralcı sol beyin egemen düsünce sisteminin yetersizligi, sezgiye ve yeni iliski kurmaya dayanan yaratıcı düsüncenin geregini ortaya çıkarmaktadır. Belirsizligi öngören ve içinde bulundugu ortamdaki fırsatları görüp degerlendiren isletmeler, rakipleriyle aralarındaki farkı açacak, müsterilerine ise yaklasacaktır. Yeni ekonomik çevreyel karsılasan isletme yaratıcılıgın öngördügü, sezgisel ve bütünsel degerlendirmelerle yeni iliskiler kurarak, alternatif fikirler ortaya koymalıdır. Bu fikirleri ortaya koyma ve uygulama cesaretinde bulunmada ise geleneksel düsüncenin karsısında durabilecek içsel motivasyon ve girisimci ruhun önemi büyüktür.Yaratıcılıkla baslayan ve girisimcilikle desteklenen sureç, isletmeye, sektöre, ekonomiye getirilen yeni degerle sonuçlanır. Bu yeni deger müsterinin bekledigi ya da bekleyecegi yeni bir tatmin düzeyidir. Yaratıcılıkla buna ulasan isletme arzuladıgı farklılasma olanagını saglar. Bu sürecin isletme yasamı boyunca devamı isletme ve müsteri arasındaki bagı güçlendirir. Yaratıcılıgın isletmeye, sektöre, müsterilere ve ekonomiye katkıda bulunarak rekabet avantajı saglamadaki önemine ragmen, pazarlama literatüründe yaratıcılıga ayrılan yerin yetersizligi dikkat çekmektedir. Çalısmada pazarlama literatürüne katkıda bulunmak amacıyla pazarlama-sanat iliskisi yaratıcılık odagında karsılastırılmıstır. Sanatsal yaratım süreci incelenmis, pazarlamada yaratıcılık sürecine katkı saglayıp saglayamayacagı arastırılmıstır. Sanat içinde bulundugu belirsiz, sol beyin ve nicel verilerin egemen oldugu düsünce ortamında yeni deger savası vermektedir. Bu anlamda yaratıcı düsünme ve girisimci davranısın, pazarlama tarafından da benimsenmesi ile yaratıcı ve girisimci pazarlama kavramının uygulamaya geçmesinde sanatçılarının desteginin önemi vurgulanmıstır. Özgün, yeni, radikal ve müsteri degeri yaratan ürünlerin üretilmesinde, sanattan yararlanılması fikrine karsı isletme ve sanatçıların bakısları tekstil sektöründeki firmalarla ve sanatçılarla yapılan durum analizi çerçevesinde ortaya konmustur.
Özet (Çeviri)
In the new economical period where the ambiguity has increased and the economical environment has been enlarged with the globalization, the innovative characteristic of the firms has become more important. Wearing of the existing information about the competitors, customers and economy; that is the enlarging management environment, makes it difficult for the firms to foresee the environment with quantitative data. Deficiency of the quantitative information and normative left-brain dominant thought system reveals the need for creative thought depending on instinct and establishing new relations. Firms envisaging the ambiguity and taking advantage of the opportunities in their surrounding will slam to their competitors and will get closer to their customers. The firm meeting a new economical environment should exhibit alternative ideas by establishing new relations with the intuitional and holistic evaluations that the creativity foresees. In displaying and applying these ideas, the role of inner motivation and entrepreneurial spirit that can be against the traditional notion is of great importance.The process starting with the creativity and being supported with entrepreneurship results in the new value brought to firm, sector and economy. This new value is a satisfactory level that the customer has been waiting or will wait. The firm reaching this with the help of creativity succeeds the desired differentiation. The continuity of this process for the rest of management life of the firm will reinforced the bond between firm and customer. In spite of the important role of creativity in causing the advantageous rivalry by contributing to the customers, sector, economy and firm, the deficient attention given to the creativity in marketing literature draws attention. In the study, the relationship between marketing and art is compared from the point of creativity so as to contribute to the literature. The artistic production process was examined and it was searched whether it will promote the creativity course in marketing or not. The art fights for creating a new value in the thought atmosphere where the ambiguous, left brain and quantitative data are dominant. With this aim, the importance of artists? support in not only the adoption of creative thinking but also entrepreneurial behavior by marketing and in application of entrepreneurial marketing term is emphasized. The views of artists and firms about benefiting from the art to produce outputs creating consumer value and being original, new and radical are set forth in the frame of case study analysis made with artists and the firms in textile industry.