İkinci Dünya Savaşı ve Azerbaycan
Second World War and Azerbaijan
  1. Tez No: 218278
  2. Yazar: SEVTAP SIRAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Tezimiz ?kinci Dünya Savası, Sovyet Rusya ve Azerbaycan'ın bu savas sürecindeki durumu, ?kinci Dünya Savasının Azerbaycan üzerindeki etkisi ve Azerbaycan'ın ?kinci Dünya Savasına olan etkilerini içermektedir. Tüm dünyada olumsuz etkileri günümüzde bile görülebilen son Dünya harbinin ve bu sıradaki güçlü devletlerin Azerbaycan hakkındaki siyasi, kültürel ve ekonomik faaliyetleri üzerinde yoğunlasan arastırmamız mevcut arastırmalara bir katkı sağlama niteliğindedir. Üç bölümden olusan tezimizin ilk bölümünde II. Dünya Savasının dünyadaki seyrini; baslangıçta Mihver üstünlüğü, devamında 1942 yılı sonu 1943 basında olusan Müttefik ? Mihver dengesi, son olarak da 1943 sonunda baslayan Müttefik üstünlüğü ile savasın bitmesi çerçevesinden yer verdik. ?kinci bölümde Azerbaycan SSC'nin hamisi olan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğine ve onun ?kinci Dünya Savasındaki sosyal, siyasi, askeri, kültürel ve ekonomik durumunu anlattık. Üçüncü bölümde ise Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetinin savastaki durumunu, Sovyetlere olan bağlılığının etkilerini, Bakü Petrolünün kritik önemini, savasa doğrudan dahil olmayan Azerbaycan'ın savastan ne yönde, ne kadar etkilendiğini ve savasın gidisatını ne yönde, ne kadar etkilediğini ele aldık.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of the Second World War, the position of Soviet Russia and Azerbaijan during the War, the effects of the Second World War on Azerbaijan and the effects of Azerbaijan on the Second World War.In our research we have aimed at making a contribution to the present researches. Therefore, our research focuses on the last World War, whose negative effects are still being felt in the whole world, and the powerful countries? political, cultural, and economic activities on Azerbaijan at that time.Our thesis is made up of three parts. In the first part, we have concentrated on the progress of the Second World War in the world; firstly Mihver superiority, and secondly at the end of 1942 and at the beginning of 1943 Alley- Mihver Balance formed in the continuation of Mihver superiority, and finally the end of the War with Alley superiority starting at the end of 1943. In the second part, we have explained Soviet Socialist Republic Union, which was the protector (subsidiary) of Azerbaijan, and the social, political, military, cultural, and economic position of this country in the Second World War. In the third part, we have dealt with the position of Azerbaijan Soviet Socialist Republic in the war, the effects of the dependence on the Soviet Union, the critical importance of Baku Oils, how and how much Azerbaijan, which was not directly involved in the war, was affected and how and how much it affected the course of events in the war.