İletişimci yaklaşımla konuşma ve okuma becerilerinin genç öğreniciler icin ikili etkinlik ve grup etkinlikleriyle pekiştirilmesi
The integration of reading and speaking through pair and group work for young learners in communicative approach
- Tez No: 218284
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF SARIÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Konuşma ve Okuma becerileri genellikle öğrencilerin zor edindikleri becerilerdir. Bu iki becerinin ayrı ayrı öğretilmeye çalışılması, öğrencileri başarısızlığa iten en büyük nedenlerden biridir. Bu çalışma bahsi geçen iki becerinin birleştirilip ikili etkinlik ve grup etkinlikleriyle pekiştirildiğinde başarının artacağını kanıtlamak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada Ankara ili Mamak İlçesi Ticaret Odası İlköğretim Okulu altıncı sınıflarından 52 öğrenciye etkinlikler ve testler uygulanmıştır. Öğrenciler 26 şar kişiden oluşan iki gruptan oluşmaktadır. Bu sınıflardan biri deney grubu diğeri de kontrol grubu olarak seçilmiştir. Her iki grup da aldıkları eğitim, yaş grubu uygulanan müfredat ve okudukları kitaplar açısından eşit gruplardır. Öğretici olarak derslerine giren öğretice de aynı kişi olduğu için iki grup da birbirine eşittir. Tabi öğrenciler arasında bireysel farklılıklar vardır. Ama bu bireysel farklılıklar grubun başarısını çok fazla etkilememektedir. Her iki gruba da 5 tane birleştirilmiş konuşma ve okuma etkinliği uygulanmıştır. Deney grubuna grup çalışması yapılacağı şeklinde yönerge verilirken kontrol grubuna bireysel çalışmaları şeklinde yönerge verilmiştir. Her iki grup da aynı testleri yapmıştır. Test sonucunda deney grubunda olan (birleştirilmiş konuşma ve okuma etkinliklerini grup etkinliği şeklinde uygulayan grup) kontrol grubuna göre(birleştirilmiş konuşma ve okuma etkinliklerini bireysel olarak uygulayan) daha başarılı olmuştur.Test sonuçları, T-testi adı verilen bir istatistik ölçümü ile değerlendirilerek bulgulara ulaşılmıştır. Bulgular bu çalışmadaki görüşleri doğrular niteliktedir. Test sonucunda ortaya çıkan değerler bu iki becerinin birleştirilerek öğretildiğinde öğrencilerin başarılarının arttığını göstermektedir. Ayrıca bu etkinliklerin ikili etkinlik ya da grup etkinlikleriyle uygulandığında öğrenci katılımının ve motivasyonun arttığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmada sunulduğu gibi bu tip aktiviteler güncel hayatta öğrencilerin karşılaşabileceği türdendir. Bu da iletişimi arttırmaktadır. Sonuç olarak diyebiliriz ki, konuşma ve okuma becerileri yazma ve dinleme becerileri gibi iletişim için çok önemlidir. Bu çalışma, konuşma ve okuma becerilerinin birleştirilerek ikili etkinlik ve ya grup etkinlikleriyle pekiştirildiğinde öğrencilerin hedefe daha çabuk ulaştığını ve başarılarının arttığını kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Speaking and reading are the two language skills students find most difficult to learn. Students tend to become unsuccessful when these two skills are thought separately. This study has been implemented to prove that the language skills and thus the success of our students increase when these two skills are taught integratively through pair and group work. In this study tests and various activities were prepared for 56 students of Ankara Mamak Ticaret Odası Elementary School of sixth grades. These students were organized as two different groups with 26 students in each. These groups are equal in size, age and education. Their teacher is the same, too. The individual differences did not affect the success of the group. As soon as the activities were finished the students were given exactly the same tests. At the end of the tests, the students in Experimental group (who had practiced the two skills integratively) were found to be more successful than the students in Control Group (who had practiced these two skills individually). The results of the test have been processed through a statistic measurement called T-test and findings thus obtained have proved to verify the views mentioned in this study. The results of the test prove that the students? success increase when these two skills are taught in integration through pair and group work. Besides, practicing the activities in pairs and groups increase students involvement andmotivation mainly because they are related to real life and thus lead to communication. As a result, it may be said that the speaking and reading are at least as important as the listening and writing skills. This study proves that the students? success increases when speaking and reading skills are taught in integration through pair and group work activities.