Türk basınında popüler yaşamöyküleri
Popular biographies in the turkish press
- Tez No: 218288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYBİN KEJANLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Basının magazinellesmesiyle bir edebiyat türü olan yasamöyküsü form degistirmistir. Bu degisiklik, tiraj yarısına giren, kitle basının daha çok okuyucuya ulasmasına katkıda bulunmustur. Türkiye'de tarihsel serüveni eskilere dayanmasa da, son yıllarda gerek edebiyatta gerekse basında artan bir ilgiyle karsılanan yasamöyküleri, genelde sansasyonel olaylarla, aniden gelen basarılarla ünlü olanların hayatlarını konu etmektedir. 1940'larda Amerikan basınında benzer egilimleri gören Leo Lowenthal'in ?Kitle dollerinin Zaferi? adlı çalısması bu çalısmaya esin kaynagı olmustur. 2000'ler Türk basını ile 1940'lar Amerikan basını arasındaki fark ve benzerliklerin ortaya kondugu bu çalısmada, öncelikli hedef basında tüketim kültürünün yansımalarını belirgin hale getirmek olmustur. çerik analizi yöntemiyle Hürriyet ve Milliyet gazetelerinin 2005 yılı boyunca çıkan haftasonu eklerindeki popüler yasamöyküleri incelenmistir. Lowenthal'den farklı olarak basında kadının sunumu ayrıca incelenmistir. Yapılan analiz sonucu, Türk basınında yayınlanan popüler yasamöykülerindeki, tüketim idollerinin yükselisi, kadının medyada metalarla birlikte anılısı ve basının genel egilimleri açıga çıkarılmıstır.
Özet (Çeviri)
As a result of the press heading in a more tabloid direction, the biography, a form of literature, went through changes. These changes resulted with the competitive mass media reaching a wider audience. Even though it?s history doesn?t go a long way back in Turkey, the biography sparked an interest with the public in the last couple of years through sensational spotlights, appearing in literature and the press, on famous peoples? lives. During the 1940?s, Leo Lowenthal noticed a similar approach in the press of the United States. His article ?The Triumph of Mass Idols? was an inspiration for the basis of this thesis. Dealing with the similarities and differences between the press in Turkey in the 2000?s and the press in the United States during the 1940?s, the prime objective of this thesis is to clearly present the reflection of the consumption culture in media. Through content analysis, popular life stories appearing in the weekend newspaper supplements of both Hürriyet and Milliyet newspapers in 2005 is studied in this work. Also in addition to Lowenthal?s approach to this subject, a research on the presentation of women in the media is included. The result of this analysis brings out the rise of consumerist idols in popular biographies in the Turkish press, the association of women with a certain type of consumerist manner in the media and the general tendencies in media, to the daylight.