Türk Anayasasında bütçe ve kesin hesap Kanunları
The budget law and the law of final account in the Turkish constitution
- Tez No: 218291
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tezin konusu, Türk Anayasasında bütçe ve kesin hesap kanunlarıdır. Tez, giris ve sonuç bölümü dısında üç bölümden olusmaktadır. Giris bölümünde konunun takdimi ve çalısma planına yer verilmistir. Birinci bölümde, bütçe kavramı ve tanımı, bütçenin siyasi, ekonomik, hukuki fonksiyonu ve bütçenin dünyadaki tarihsel gelisimi ile Osmanlı mparatorlugu dönemindeki ve Türkiye Cumhuriyeti'ndeki tarihsel gelisimi irdelenmistir. kinci bölümde ise, bütçe ilkeleri, bütçe sistemleri ve bütçe çesitleri genis bir sekilde incelenmistir. Günümüz bütçe sistemi baslıklı üçüncü bölümde ise, bütçenin kanuni dayanakları, bütçenin hazırlanması, onaylanması, uygulanması ve denetlenmesi süreci ile bütçe kanunlarının Anayasaya uygunlugunun yargısal denetimi Yüksek Mahkeme kararları ısıgında incelenmistir. Ayrıca kesin hesap kanunları da bütçenin denetlenmesi üst baslıgı altında ayrıntılı bir sekilde incelenmistir. Sonuç ve degerlendirme bölümünde ise, devletin, toplumsal ihtiyaçlarla eldeki mevcut kaynakları denklestirmek için bütçe yapmasının gerekli oldugu, bütçenin ekonomik, siyasi fonksiyonu yanında hukuki nitelige de sahip oldugu, bu baglamda bütçenin her seyden önce bir kanun oldugu ve alelade kanunlardan farklı olarak özel nitelikte bir kanun oldugu; bütçe hakkı uyarınca bütçenin uygulanmasına izin veren yasama organının bütçeyi denetleme yetkisine de sahip oldugu, bu organ tarafından denetim islevinin de kesin hesap kanunları ile yapıldıgı ifade edilmistir. Ayrıca Anayasa Mahkemesi, vermis oldugu iptal kararları ile bütçe kanunlarını, bütçe ile ilgili olmayan hükümlerden arındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the Budget Law and the Law of Final Accounts in the Turkish Constitution. The thesis is composed of five main sections including introduction and conclusion. Introduction includes the explanation of the subject and the methodology of the thesis. In the first section, the concept of budget; it?s political, economic and legal function as well as its historical development throughout world history, Ottoman Empire and Turkish Republic are thoroughly examined. In the second section, categories and principles of budget, and budget systems are described. The third section which is titled contemporary budget system is reserved to explain legal basis of budget, its preparation, ratification, implementation and auditing processes as well as judicial review of the constitutionality of the budget law within the framework of the decisions of the Supreme Court. Law of Final Accounts are also examined in detail in the section of Budget Audit. The conclusion and evaluation section deals with the necessity of the state?s role in making the budget for balancing the needs of the society with the limited resources, in this respect, budget?s legal character and it?s difference from other laws are defined. Furthermore in this section, legislative body?s implementation and the auditing role of the budget which is performed by Final Account Laws are explained. The thesis concluded with the right of the Constitutional court to repeal the irrelevant articles of the budget law.