Türk ve Kazak Hukukunda vatandaşlıkla ilişkinin kesilmesi
Annulment of citizenship according to Turkish and Kazakh Laws
- Tez No: 273255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA GÜL DARDAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Vatandaşlık, ya ilgilinin talebi ile ya da ilgilinin talebi olmaksızın kaybedilebilir. Avrupa Uyrukluk Sözleşmesi'nde vatandaşlığın sona ermesinin bu iki şekline ilişkin esaslar tespit edilmiş ve taraf devletlerin bu konudaki yetkilerini sınırlandırılmıştır. Sözleşme özellikle vatandaşlığın kanun gereği veya yetkili makam kararıyla kaybı noktasında vatandaşlığın sona erdirilmesi sebeplerini saymış ve sayılanlar dışında bir sebeple vatandaşlığın irade dışı sona erdirilmesini kabul etmemiştir. Ayrıca söz konusu uluslararası sözleşme, kural olarak, vatandaşlığın sona erdirilmesinin hangi şekli olursa olsun, ilgilinin vatansız kalmaması şartını aramaktadır. Eğer kişi vatansız kalacaksa ilgilinin talebiyle veya ilgilinin iradesi dışında vatandaşlığın sona erdirilemeyeceği hükme bağlanmıştır.Türk Vatandaşlığı Kanunu ve Kazak Vatandaşlığı Kanunu'nda, vatandaşlığın kaybı konusunda iki yol öngörülmüştür.Bunlardan ilki yetkili makam kararıyla vatandaşlığın kaybedilmesidir. Yetkili makam kararıyla vatandaşlığın kaybı başlığında üç ayrı yol düzenlenmiştir. Bu yollar, çıkma, kaybettirme ve vatandaşlığa alınmanın iptalidir. Sayılan yollardan çıkma vatandaşlığın iradi kayıp halidir. Buna karşılık kaybettirme ve vatandaşlığa alınmanın iptali, vatandaşlığın irade dışı kaybına yol açmaktadır.Türk ve Kazak vatandaşlık hukukunda kişilere tanınan vatandaşlıktan ayrılma yollarından birisi de seçme hakkını kullanarak vatandaşlıktan ayrılmadır. Seçme hakkıyla vatandaşlığın kaybı, kanunda belirtilen kişilerin yine kanunda belirtilen şartlar altında yetkili makamın kararına ihtiyaç olmaksızın, sadece kendi irade beyanları ile vatandaşlıklarının sona ermesidir.Bu tez çalışmasında da, vatandaşlığa ilişkin kavramlar ve temel ilkeler açıklandıktan sonra, Avrupa Uyrukluk Sözleşmesi ile paralel hükümler ihtiva eden 5901 sayılı Türk Vatandaşlık Kanunu'nda ve 1997 yılında yürürlüğe giren Kazak Vatandaşlık Kanunu`nda düzenlenen vatandaşlığın kaybına ilişkin hükümler karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis analyses annulment of citizenship according to the Turkish and Kazakh Laws considering the latest developements in the citizenship laws. It comprises two sections.In the first section, the definition of citizenship is analyzed. The conceptual frameworks, the meaning, historical developements are considered, essences of their Constitution Laws explained briefly.. The first section also specifies the developement of Kazakh citizenship law from Kazakh Khan Period until Soviet Period, and up to the independence period.The second section comparatively analyses the case regarding to renounciation of one's nationality, becoming divested of one's nationality. Ways of annulment of ones citizenship. These ways are: by decision of competent authorities and by using ones option of nationality.Annulment of ones citizenship by decision of competen authorities eventuates in three ways such as commentary depending on expression of ones will, deprivation and abrogation not depending on expresion of ones will.And the later way that called annument of citizenship by using ones option of nationality is eventuates without the permission of any competent authorities.