Civil servants unionism and the analyzing of trade union rights of civil servants in the light of article 11 of the European Convention on Human Rights in Turkey
Türkiye'de memur sendikacılığı ve memurların sendikal haklarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 11. maddesi ışığında incelenmesi
  1. Tez No: 363343
  2. Yazar: AYSU ELVERİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN GÜMRÜKÇÜ, DR. MANFRED WANNÖFFEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tarih boyunca bir çok evrimden geçen sendikal haklar günümüzde, Türkiye'nin 2005 yılından beri tam üyelik müzakerelerine başladığı AB kurumlarının etkin ve özerk bir sosyal diyaloğun ön şartı olduğu gibi, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (UÇÖ) 8 temel elementlerinden birisidir. En önemlisi de, sendikal haklar, bir çok sözleşmede kendine yer edindiği gibi, tezin konusunu oluşturan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 11. maddesinde bir insan hakkı olarak herkese tanınmıştır. Tezin konusunu oluşturan kamu sendikacılığı ile ilgili uluslar arası arenada olumlu bir görüş birliği sağlanmış olsa da, devletin asli ve sürekli kamu hizmetlerini yerine getiren memurların örgütlenmeleri ve örgütlenmeleri neticesinde doğan hakları, sahip oldukları ayrıcalıklı statü sebebiyle birçok alanda tartışmaya konu olmuştur. Devlet, kendi egemenliğini sorgulayıcı yapı oluşturmaya temkinli yaklaşmıştır. Türkiye'de de memurların sendikalaşmasına ve sendikal haklarına yıllar boyu temkinli yaklaşılmış olup, memurlar sendikal hakların olmazsa olmazı olan toplu sözleşme hakkına ancak 2012 yılında kavuşmuş, grev hakkına ise henüz kavuşamamıştır. Başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olmak üzere örgütlenme hakkını herkese tanıyan bir çok uluslararası antlaşmaya taraf olan Türkiye, memurların sendikal haklarını yasalarıyla kısıtlayarak insan haklarından birini ihlal etmektedir. Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nce (AİHM) Sözleşme'nin 11. maddesini ihlali sebebiyle bir çok kez mahkum edilmiştir. Türkiye, yapacağı gerekli düzenlemeler ve yasal çerçeve ile bir an önce bu ihlale son vermelidir.
Özet (Çeviri)
Union rights, which have undergone many evolutions during the history, are precondition of an active and autonomous social dialogue of European Union institutions and one of the eight elements of International Labor Organization (ILO) as well. What is more important is that union rights take part in many agreements and in particular, these rights are given to everyone as an human right according to the article 11 of European Convention on Human Rights (ECHR). Although public unionization, which constitutes the subject of the research, has received an affirmative consensus in international arena, association of civil servants and the rights stemming from this association have been disputable in many domains due to a privileged status they have. The state has been cautious while constituting a structure that will question its own dominance. Authorities in Turkey have cautiously approached unionization of the civil servants and union rights with for years and the civil servants was able to reach their collective contract right only in 2012 whereas they were given the right to strike. Turkey, which agrees with many international agreements such as European Convention on Human Rights that give the right to organize to everyone, has restricted the civil servants' union rights, violating one of the human rights. Turkey was convicted many times as it violated the article 11 of the ECHR. The country should immediately end this violation with the necessary regulations and laws.