Sa'id Paşa Mîzânü'l-Edeb (inceleme-metin-dizin)
Saeed Pasha Meezaan Al Adab (evaluation-text-index)
- Tez No: 218337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 512
Özet
Tez giriş ve dört bölümden ibarettir. Girişte `belâgat' kavramı üzerinde durulmuş; belâgat ilminin diğer ilimlerle olan ilişkisine değinildikten sonra tarihî gelişimi hakkında bilgiler sunulmuştur.Birinci bölümde, tezimizin konusunu oluşturan Mîzânü'l-Edeb adlı belâgat kitabının yazarı Diyârbekirli Sa'id Paşa'nın hayatı, sanatı ve eserleri ele alınmıştır.İkinci bölümde Mîzânü'l-Edeb'in bölümleri, yöntemi üzerinde durulmuş; eserin Belâgat-i Osmâniyye adlı belâgat kitabıyla genel bir mukayesesi yapılarak edebiyat tarihimizdeki yeri ve önemi belirtilmeye çalışılmıştır.Üçüncü bölümü eserin çevriyazı metni ve bu metin zemininde hazırlanan fihrist oluşturmaktadır.Dördüncü bölümde terimler, eser adları ve kişilerden oluşan iki ayrı dizin bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of an introduction and four chapters. The concept of `balaaghah? has been mentioned in the introduction; its historical development has been presented after stating its relation with other sciences.In the first chapter, life, art and works of Saeed Pasha, who is the author of ?Meezaan al Adab?, were discussed.In the second chapter, the chapters and the method of ?Meezaan al Adab? were evaluate. A general comparison has been made with ?Balaaghat-e Othmaaniyyah? with an effort to state the place and importance of this work within the history of Turkish literature.The third chapter consists of the original text with transcription alphabet and its contents. The fourth chapter consists of two seperate indexes with the terms, names of the works and people.