Roma ve Türk Hukukunda vekaletsiz iş görme
Working without proxy in Rome and Turkish Low
- Tez No: 218336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİ GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Roma Özel Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hukuk sistemleri baskasının hukuk alanına müdahale ederek faaliyette bulunan kisinin bu faaliyetinin ne ölçüde onaylanacagını düzenlemek zorundadır. Bu husus kanunlarda düzenlenirken kisinin yararı ile toplum yararı arasındaki dengeyi iyi düzenlemek gerekir. Bilindigi üzere bir kisinin baskasının isini görebilmesi için o kisinin kural olarak kendisine vekalet vermis olması gerekir. Eger vekaleti olmadan bir baskası hesabına bir is görülürse vekaletsiz is görme sözkonusu olur. Vekaletsiz is görmede bir kisi digerinin izni ve vekaleti olmadan onun adına bazı faaliyetlerde bulunur. Türk Borçlar Kanununda bu husus vekaleti olmadan baskasının hesabına tasarruf baslıgı altında 410- 415 maddeleri arasında düzenlenmistir. Bir kisi, komsusu seyahatte iken evin kırılan camlarının yerine yenisini taktırdıgında vekaletsiz is görme meydana gelmistir. Kanunda vekaletsiz isgörme (vekaleti olmadan baskasının isini yapma) vekalet akdinden sonra düzenlenmistir. Bunun sebebi, böyle bir hareket genellikle vekaletin tecavüz edilmesi seklinde tecilli eder. Vekaletsiz is görmenin konusu is görmedir. Bu nedenle de Borçlar Kanununda is görme akitleri arasında yer almıstır. Vekaletsiz is görmenin unsurları; is görme, isin baskasına ait olması, vekaletin bulunmaması ve is görme iradesinin varlıgıdır. Vekaletsiz is görme ile iki taraf arasında olusan hukuki iliski, taraflara bazı hak ve borçlar saglamakta ve yüklemektedir. Vekaletsiz is görmede is gören, is sahibinin menfaatine ve tahmin olunan maksadına uygun olarak hareket etmekle yükümlüdür. s gören her türlü ihmal ve dikkatsizlikten sorumludur. s sahibi, is görenin yaptıgı tüm zorunlu ve faydalı masrafları ödemekle yükümlüdür. s görülmesi, is sahibinin menfaati için yapılmamıs olsa bile, is sahibi islerinin görülmesinden meydana gelen faydaları almaya yetkilidirVekaletsiz is gören is sahibine karsı her türlü kusurdan sorumludur s sahibinin yararı ve amacı gerektirdigi takdirde is gören basladıgı isi yarıda bırakmamak ve onun bütün ayrıntılarla mesgul olmak zorundadır. Vekaletsiz is görmenin kaynagı Roma Hukukunda negotiorum gestio'dur. Roma Hukukunda negotiorum gestio eskiden beri biliniyor ve borçların kaynakları arasında akit benzeri bir kaynak olarak nitelendiriliyordu. Roma'da negotiorum gestio'nun en eski sekli procuratur olarak ortaya çıkar. Hukuk sistemleri negotiorum gestio'dan büyük ölçüde etkilenmistir. Bu çalısmada vekaletsiz is görme kurumu Roma ve Türk Hukuku yönünden degerlendirilmis, her iki hukuk sistemindeki yeri, hukuki niteligi ve hükümleri, Yargıtay içtihatları da dikkate alınarak anlatılmıstır.
Özet (Çeviri)
Low systems, has to regulate and decide the accountability of acts of the individuals who penetrate the rights of another individual.While reulating this issue in the laws, it is necessary to balance the advantages of individual and society. As known to make someone?s works requires Proxy of his/her.If someones implements some Works for someones? name without Proxy then, ıt is callaed without proxy.In Turkish Depts Low this issue is reguated in 410-415 articles under the title of posession for anothers without his/her proxy. For example, repairing the windows of when neighbours were in holiday, thenworking proxy occurs. Working without proxy in the low is regulated after proxy act. The reason is,this kind of events occur in times of excessing proxy. Working without proxy?s subject is the working. For that reason it takes place in the depts lows working acts. Elements of working without proxy are implementation of work, work being depend on someone else and lack of proxy and will of working?s existance. The legal relations between the parties with the working without proxy, supplies and binds some rights and obligations to the parties. In the event of working without proxy, the worker is obliged to behave on behalf of work owner and his concent. Work owner has to pay all of the positif and compulsive expenditures of the worker.Even if work is not implemented to behalf of the work owner he has right to profit from the benefits of this work. The worker who has not proxy is responsible from all of the fails. The worker have to complete the work which he has started and deal with all of the details of work for the benefit and aim of work ownerThe source of working without proxy is negotiorum gestio of Rome Low. Negotorium Gestio has been known for years in the Rome Low and it has been called as a source like act in the depts sources. In Rome Negotorium Gestio?s first being occured as a procurature.Low systems effected from Negotorium Gestio. In this resource working without proxy critisized according to Rome and Turkish Lows regulated accordingly supprime cort of appeal, legal qualty and judgements and the place of it in both of this Lows.