2013-2021 yılları arasında Alexandrıa Troas kenti'nden ele geçen sikkelerin değerlendirilmesi
An evaluation of recovered coins in Alexandria Troas from 2013 to 2021
  1. Tez No: 878161
  2. Yazar: ZEYNEP AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÇİZMELİ ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Alexandria Troas kenti, Çanakkale ilinin, Ezine ilçesindeki Dalyan Köyü içerisinde yer alması ve Tenedos ile birlikte kalıntılarına hala rastlanan antik liman ile, Hellenistik Dönem'den Bizans Dönemi'ne kadar aktif kullanılan ticari yol güzergahı üzerinde bulunmaktadır. Bu nedenle kent, her dönemde bir uğrak noktası haline gelmiştir. Hellenistik Dönem'de kurulan Troas Birliği ile birlikte kent, Troas Bölgesi başta olmak üzere ele geçtiği tüm sikkelerin kullanıldığı kentlerde ve bölgelerde oldukça etkin bir konuma sahip olmuştur. Bu nedenle 2013-2021 yılları arasında yapılan kazılarda ele geçen sikkeler, kent için önemli bir buluntu grubudur. Kentte ele geçen sikkeler MÖ 460 yılından MS 1204 yılına kadar uzun bir dönemi kapsamakta olup, en yoğun grubu 147 adet ile Geç Roma Dönemi sikkeleri oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Alexandria Troas is an ancient city located in the village of Dalyan in the Ezine district of Çanakkale province. Situated in Dalyan Village with its remnants still found in Tenedos, including the ancient port, the city has been actively used from the Hellenistic Period to the Byzantine Period. Moreover; it has became a prominent situation in each era due to its location on a commercial route. Along with established the Troas Union in Hellenistic Period, the city has held a well known in the regions and cities, where the coins were efficiently used. Therefore, it is necessary to understand to knew and comprehend the city and city's structures by found coins during to the excavation study seasons from 2013 to 2021.These coins includes from 460 BC to 1204 AD. Amoung the coins, the most be captured coins period is of Late Roman Coins.