İşgören güçlendirme ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin işletme içi birimler ve demografik faktörler açısından analizi
Determining the correlation between employee empowerment and organizational commitment according to the departments and demographical measures
- Tez No: 218363
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma ile işgörenlerin güçlendirme ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi, bu ilişkiden farklı fonksiyonel işletme birimlerinin ne boyutta etkilendiğini ve demografik değişkenlere göre işgören güçlendirme ve örgütsel bağlılık ilişkisini ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Bir üretim işletmesinde çalışan 214 kişiye, Mowday, Steers ve Porter (1979)'ın örgütsel bağlılık ve Niehoff, Moorman, Blakely ve Fuller (2001)'in ve Spreitzer (1995)'in güçlendirme ölçekleri uygulanması yoluyla veri toplanmıştır. Toplanan veriler, SPSS istatistiksel analiz programı ile analiz edilmiştir. Ulaşılan sonuçlara göre, işgören güçlendirme ve örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişki vardır. Var olan bu ilişkinin, hizmet departmanlarında, üretim departmanlarına kıyasla daha şiddetli olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlarla birlikte, cinsiyet ve yaş değişkenlerine göre işgören güçlendirme ve örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu, eğitim düzeyi ve mesleki tecrübe değişkenlerine göre ise bir ilişkinin olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been realized to determine the correlation between employee empowerment and organizational commitment according to the departments and demographical measures. Organizational commitment (Mowday, Steers and Porter, 1979), psychological empowerment (Spreitzer, 1995) and employee empowerment (Niehoff, Moorman, Blakely and Fuller 2001) scales are applied on 214 employees. Collected datas are analyzed with SPSS. According to the results, there is correlation between employee empowerment and organizational commitment. In service departments there is stronger correlation than production departments. Futhermore, according to the gender and age variables, there is correlation between employee empowerment and organizational commiment but eucational level and professional exprience variables are not effective.