Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun şiiri üzerine bir araştırma
An investigation on Bedri Rahmi Eyüboğlu's poem
  1. Tez No: 218369
  2. Yazar: RAMAZAN MELİH ERZEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
Bedri Rahmi Eyüboğlu, Cumhuriyet dönemi Türk şiirinde kendine özgün yeri olan nitelikli bir şairdir. Çalışmamızda Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun şiirlerinin bütün yönleriyle incelenmesi amaçlanmıştır. Tez; Önsöz, Giriş ve kaynakça dışında üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun eser verdiği dönemdeki Türk şiirinin genel panoraması sunulmuş, şairin bu dönemdeki özgün yerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Birinci bölümde Bedri Rahmi'nin hayatı, sanatı ve şiirlerinin genel tanıtımı vardır. ?Hayatı? kısmında, şairin ailesi, çocukluğu, yetişme şartları, öğrenim yılları, evliliği ve iş hayatı dikkatlere sunulmuştur. Birinci bölümün ikinci kısmını oluşturan ?Sanatı? başlığı altında ise şairin şiir ve edebiyat dünyası ile tanışması, sanat ve kültür çevresini oluşturan estetik dünyası, edebi şahsiyeti ve almış olduğu ödüllere yer verilmiştir. Bu bölümün son kısmında ise şiir kitapları tanıtılmıştır. Tezimizin ikinci bölümü şairin sanat, edebiyat ve dil ile ilgili görüşlerine ayrılmıştır. Sanat, Edebiyat ve Dil başlıkları altında Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun görüşleri tasnif edilerek tek tek incelenmiştir. Çalışmamızın ağırlık noktasını üçüncü bölüm oluşturmaktadır. Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun şiirlerinin incelenmesi bu bölümdedir. İnceleme; temalar, şekil, dil ve anlatım başlıkları altında toplanmıştır. Metafizik temalar, bireysel temalar ve toplumsal temalar ilk kısmı; nazım birimi, nazım biçimleri ve ahenk ikinci kısmı; sözcük kadrosu, dize, cümle yapısı, konuşma dili, anlatım biçimleri, şiir dilinde sapmalar, göstergenin anlam özelliklerinden yararlanma, şiir diline kültürel artalanın yansıması da üçüncü kısmı oluşturmaktadır. Sonuç bölümünde tezin genel bir değerlendirilmesi yapılmış, Kaynakça bölümünde ise incelenen ve yararlanılan kaynaklar sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bedri Rahmi Eyüboğlu, who has an individual place in the poem of republic time period, was a well-qualified poet. The objective of this study is to investigate Bedri Rahmi Eyüboğlu?s poems thoroughly. The thesis consists of three sections, which are Abstract, Introduction and References. In the Introduction section, the panorama of Turkish poems in which Bedri Rahmi Eyüboğlu given his works, was presented. And an attempt has been made to reside the place of the poets. In the first part, the life of Bedri Rahmi Eyüboğlu, his art and poets were briefly presented. His family, his childhood, his rise, his educational period, his marriage and his occupation were emphasized in his life part. His introduction to poem and literature world, cultural and aesthetic world which affect the poet?s personality and his awards were highlighted under his art part. At the end of this section the poem books of poets were given. In the second section of the thesis the point of views of the poet about art, literature and language were presented. His views about art, literature and language were classified and investigated one by one. The third section is the hart of the thesis. The investigation of Bedri Rahmi Eyüboğlu?s poems is in there. The investigation was summarized under themes, motifs, language and expression outlines. Metaphysics themes, individual themes, public themes were the first part while verse unit, verse motifs and concordance were the second and spiking language, expression motifs, distinction from the poem language, profiting form the indication properties and cultural background of poem language were third part. In the result section a general evaluation of the thesis was made. In the references section a list of the references, which were investigated, were given.