Gayrimenkul değerlemesi ve Eryaman / Ankara bölgesinde bir uygulama
The real estate valuation and a practice in Eryaman/Ankara
  1. Tez No: 218370
  2. Yazar: HASAN EMİN TATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Gayrimenkul Değerlemesi ve Eryaman / Ankara Bölgesinde Bir Uygulama, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2008Sermaye piyasasında Uluslararası Değerleme Standartları Hakkında Tebliğ No:45; 01.05.2006 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girmiştir.Sermaye Piyasası Mevzuatı uyarınca, değerleme yapanlar bu tebliğe uymak ve kapsamını uygulamak zorundadırlar. Böylece, Türkiye'de Uluslararası Değerleme Standartları'nda gayrimenkul değerlemesinin uygulanmasına başlanılmış bulunulmaktadır.Gayrimenkul değerlemesinin uluslararası boyutta uygulanması ile; gayrimenkul yatırımlarında alınacak kararlar, ödenecek fiyatlar daha güvenilir ve standart bir boyuta yönelmekte, yabancı yatırımcıların da gayrimenkul sektörüne gösterdiği ilgiyi gayrimenkul değerlemesi yönüyle kolaylaştırmaktadır.Bu tez çalışmasının amacı, Tebliğ No:45'i uygulamaya yönelik olarak incelemek, yapılan uygulamalı bir gayrimenkul değerleme çalışmasında kullanarak Sermaye Piyasası Kurulu Mevzuatı çerçevesinde uygulanan değerleme yöntemlerini ortaya koyarak; gayrimenkul değerlemesini bu tebliğ uygulamaları kapsamında raporlayarak açıklığa kavuşturmaktır.Bu tez çalışmasının birinci yöntemi; konunun teorik kısmını, ikinci yöntemi ise; yerinde yapılan inceleme ve gözlemleri, imar müdürlüğü ve konutları inşa ettiren kooperatif yönetimi ile değerlendirilecek gayrimenkule ait özel bilgileri temin etmek için yapılan görüşmeleri, internet ortamından sağlanan verileri, bu verilerin uygun karşılaştırma birimleri ve unsurları ile analiz edilmesini, uygun değerleme yöntemini kullanarak değerlendirilecek gayrimenkulün satış fiyatının takdir edilmesini içeren uygulamalı bir süreç şeklinde olmuştur.Bu tez çalışması ile, gayrimenkul değerleme işlemlerinin; gayrimenkullerin çeşitliliğine ve diğer özel durumlarla olan ilişkilerine göre değişiklik gösterdiği, özellikle mülkiyet türlerinin, verilerin, karşılaştırma birimlerinin, karşılaştırma unsurlarının, piyasa analizinin, en verimli ve en iyi kullanım analizinin, en uygun yöntem veya yöntemlerin iyi bir şekilde değerlendirilerek gayrimenkulün değerini tahmin etmenin; dikkatli, sabırlı, ilkeli, zor bir süreç olduğu, ancak bilgili, yetenekli ve ahlaki vasıfları yüksek, prensipli değerleme uzmanları vasıtasıyla etkin bir şekilde uygulanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Real Estate Valuation and A Practice in Eryaman/Ankara, Master's Thesis, Ankara, 2008Communiqué (No: 45) on International Valuation Standards in the Capital Market came into force as from 01.05.2006. Parties performing valuations as per the Capital Market Regulations are obliged to observe this communiqué and implement its scope. This communiqué marks the start of real estate valuation practices in Turkey in line with International Valuation Standards.Thanks to the international practice of real estate valuation, decisions to be taken on and monies payable for real estate investments become more reliable and standardized, and facilitates the interest of foreign investors on the real estate sector from the perspective of real estate valuation.The objective of this thesis is to probe into the Communiqué No:45 aimed at the current practice, and clarify and report real estate valuation within the scope of the practices of this communiqué focusing on valuation methods implemented within the frame of the Capital Market Board Regulations using it a practical real estate valuation study.The first method of this thesis covers the theoretical process of the subject matter, whereas the second method is based on a practical process of on-site inspections and observation, interviews with municipal development directorate and the cooperative administration that has caused the undertaking of construction of these houses to get specific information about the real estate to be valued, data obtained via the internet, analysis of such data by appropriate comparison units and elements, and the valuation of the sales price of the real estate to be valued using an appropriate valuation method.The thesis comes to the conclusion that real estate valuations vary by the range of real estate types and their relationships in other specific situations, that valuating real estates making a good consideration of particularly the types of ownership, data, comparison units, comparison elements, market analysis, analysis of most efficient and best use, most appropriate method or methods is a challenging process requiring attention, patience and a principled-approach, and that it could effectively be implemented by knowledgeable, skillful, highly-moralled and principled valuation experts.