Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun seçme lirik şiirlerinde kelime dünyası
World of words at Bedri Rahmi Eyuboglu's lyric poetry selection
  1. Tez No: 426454
  2. Yazar: SEVGİ MANGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL BANU DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Kelime dünyası, şairin üslubunu belirlemede önemli bir rol oynar. Bu alanda yapılan çalışmalar da şairin edebi kişiliği ve üslubunu ortaya koymada başvurulan yöntemlerden biridir. Bu tezde Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun şiirlerindeki kelime dünyası üzerine bir inceleme çalışması yapılmıştır. Tez, 5 bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde anlambilimi ve kelime araştırmalarının şiirdeki yeri, kelime dünyası ile ilgili bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun hayatı, edebi kişiliği ve eserleri kısaca tanıtılmıştır. İkinci bölümde“Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun Seçme Şiirlerinde Kelime Dünyası”ana başlığında kelime sayısı, kelimelerin sıklık dereceleri tespit edilmiştir. En çok tekrarlanan kelimeler ve sıklık dereceleri tablolar halinde sunulmuştur. Bu kelimeler sıklık dereceleri en yüksekten başlayarak detaylı incelemeleri yapılmış ve örneklerle de somutlaştırılmıştır. En çok tekrarlanan kelimelerin isim ve fiil oranları belirtilmiştir. Üçüncü bölümde kelime türleri tespit edilmiştir. Bunlar isim cinsinden kelimeler (isim, zamir, sıfat, zarf) ve fiil unsurları olmak üzere iki ana grupta detaylıca incelenmiştir. Tablo ve grafikler yardımıyla da görsellik kazandırılmıştır. Dördüncü bölümde üslup incelemelerinde önemli ipuçları veren kelime grupları incelenmiştir. Sıfat ve isim tamlamaları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Tamlamalar ayrıca anlam ve kuruluş özelliklerine göre örnekleriyle ele alınmıştır. Deyimler ve ikilemeler de kullanım sıklıklarıyla birlikte incelenmiştir. Sonuç bölümünde tezin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmanın sonunda faydalanılan kaynaklar verilmiştir. Ek kısmında da tezde kullanılan Bedri Rahmi'nin şiirleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
World of words plays an important role in designating the poet's style. Works which are done in this field are also used for clarifying the poet's literature career and style. In our thesis, we studied on the world of words in Bedri Rahmi Eyüboğlu's poems. Our thesis consists of 5 parts. In the introduction, it is searched about life, literature individuality and works of Bedri Rahmi Eyüboğlu.In the first part, a short information is given about the role of learning semantic and words on poems. In the second part, based on 'the world of words in Bedri Rahmi Eyyüboğlu's selected poems, the number of words, words frequency and use of these words are given. There are given words which used very often and the degree of frequency of their usage. In the third part, the kinds of words which are used in the poems, are given. These are analyzed in two groups as words (nouns, adjectives, adverbs, pronouns) and verbs in detail. And it is shown as graphics and chards. In the fourth part, searched word combinations that give important clues for wording analyze. Adjective clause and noun clauses are studied in detail. Also idioms and reduplications were analyzed with the use of word frequency.In the conclusion part, there is a general evaluation of the thesis. At the end of the work, the sources are given. There Bedri Rahmi's poetry used in the thesis in the Appendix.