Atatürk, basın ve Minber gazetesi
Newspaper of Ataturk media and Minber
  1. Tez No: 218373
  2. Yazar: BETÜL ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Toplumsal yaşamın bir parçası olarak nitelendirilen basın organları toplumsal yaşam üzerinde bir çok açıdan etkide bulunmakta ve buna katkı sağlamaktadır. Kitle iletişiminin dördüncü güç olması, halkın gözü ve kulağı olması, demokrasinin gelişmesini ve yerleşmesini sağlaması, faaliyetlerindeki nesnellik ve objektifliği gerçekleştirmek açısından çok önemli bir yere sahiptir.Basının enformasyon sağlama, toplumu bilinçlendirme ve kamuoyu oluşturma kuvvetinin farkında olan Mustafa Kemal Atatürk, dönemin siyasi yapısı ve kurulan baskılara rağmen inandığının peşinden gitmiş ve bu cesaret ve inancı bir milletin yeniden varolmasını sağlamıştır. Yönetimin tüm muhalefetine rağmen azim ve kararlılıkla yoluna devam eden Mustafa Kemal, dördüncü kuvvet olarak nitelendirilen basının desteğini gözardı etmemiştir.Atatürk'ün ele alınan konuyla ilgili ilk somut girişimi, Harp Okulundaki öğrencilik dönemine rastlar. Türk milli mücadelesi ve inkılabı tarihinin Atatürk çağının ön safta gelen ünlü devlet, diplomasi ve politika adamlarından biri de Ali Fethi Okyar'dır.Ali Fethi ? Mustafa Kemal ikilisinin çıkardığı Minber Gazetesi birçok basın organı gibi çağına ışık tutacak niteliktedir. Atatürk'ün çıkarmış olduğu ilk gazete olma özelliğini taşıyan Minber sayesinde, Milli Mücadele ve Atatürk dönemi tarihinin sisli ve karanlık bölümleri aydınlanır; doğru ve dürüst yorumlara erişilir.Araştırmamız çerçevesinde gördük ki, Minber Gazetesi'nde `enformasyon sağlama ve kamuoyunu bilinçlendirmek' adına birçok makale kaleme alınmıştır.Halktan hak ettiği değeri göremeyen bu gazetede, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının, Türk halkına gönül verdikleri ve milletleri için canı gönülden çalıştıklarını birkez daha gözler önüne sermektedir. ?Gerçekler er geç anlaşılır? cümlesinin realitesi ışığında, zamanın Mustafa Kemal ve arkadaşlarını haklı çıkardığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The media defined as a part of social life affects and contributes to life in many aspects. The status of mass media as the fourth power and an observer in the name of the public, enabling development and establishment of democracy, has a significant role in terms of realization of objectivity in media acts.Being aware of the potential of media in providing information, raising awareness of the public and forming public opinion, Mustafa Kemal Atatürk followed his own principles despite the political structure of the period, and his courage and faith enabled survival and restructuring of a society. Maintaining his perseverance and determination despite opposition of the government, Mustafa Kemal did not ignore the support of media which is described as the fourth power.Atatürk`s first concrete attempts on the issue were during the period of his education at Military Academy. One of the famous statesmen in diplomacy and policy at the age of Turkish National Struggle and Revolution was Ali Fethi Okyar, a close colleague of Atatürk.The journal called Minber, issued by Ali Fethi & Mustafa Kemal lights the way for political and social structure of those years, just like many other media. Misty and dark details of the National Struggle age in which Atatürk lived is enlightened through Minber, the first journal issued by Atatürk, which allows access to correct and upright comments relating to that period.We have seen within the framework of our research that many articles have been written in the newspaper of Minber, in the name of“proving information and increasing the awareness of the public.”This newspaper which have not honored by the public that it deserved, demonstrates once more that Mustafa Kemal and his friends set their hearts on and worked most willingly for the Turkish nation. Under the light of the reality of the sentence of ?The Truth is understood ultimately? it is possible to say that time justified Mustafa Kemal and his friends.