Bir halkla ilişkiler aracı olarak televizyon haberlerinin gündem kurmadaki rolü
Agenda setting role of the television news as a public relations media
  1. Tez No: 218371
  2. Yazar: GÜLENAY BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİREL GÖLÖNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bir Halkla İlişkiler Aracı Olarak Televizyon Haberlerinin Gündem Kurmadaki Rolü, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2008.Günümüzde kitle iletişim araçları, özellikle de televizyon insanların hayatında vazgeçilmez bir yere sahiptir. Televizyon bireylerin haber alma ihtiyacını karşılama görevini de üstüne almıştır. Televizyonda verilen haberler toplumların ne düşüneceklerini belirleyemese bile ne hakkında düşünmeleri gerektiğini belirleme konusunda verdiği haberlerle oldukça etkilidir.Halkla ilişkilerin başlıca uğraş alanlarından biri medyayla ilişkilerdir ve bu araçları kullanmanın önemini bilen kişi ve kuruluşlar kendilerini tanıtmak ve etkilemek istedikleri hedef kitlelere ulaşmak için televizyonu kullanmaktadırlar. Toplumun gündemini belirleyebilen televizyon haberlerinde halkla ilişkiler faaliyetlerinin yer alması sağlanarak kuruluş ya da kişilerin tanınırlığı ve etkisi arttırılır. Halkla ilişkiler görevlileri bir yandan medyanın haber alma gereksinimini giderirken diğer yandan kişi ve kuruluşların halkla ilişkiler amaçlarını gerçekleştirmeye çalışırlar.Bu çalışma halkla ilişkiler açısından televizyonun etkisini göstermek ve hedef kitlenin gündemine etkili bir şekilde girmenin kişi ve kuruluşlar için ne derece önemli olduğunu ortaya çıkarmak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin de televizyon haberlerini takip ettikleri ve buradaki halkla ilişkiler çalışmalarının bilincine vardıkları ortaya çıkmıştır.Yapılan çalışma sonucunda kitle iletişim araçlarının bireyler üzerinde en azından ?haberdar olma? düzeyinde etkili olduğu, gündem kurma teorisinin geçerliliği ve haberlerde yer alan halkla ilişkiler faaliyetlerinin izleyicilerin konuştuğu gündemin içinde olduğu saptanmaya çalışılmıştır.Anahtar Sözcükler1.Halkla İlişkiler2.Televizyon3.Haber4.Gündem Kurma Rolü5.Haberdar Olma
Özet (Çeviri)
Agenda Setting Role of The Television News As a Public Relations Media, Grad Thesis, Ankara, 2008.Today?s mass communications especially television has a very important place in human life. Television has the duty of individuals? news receiving requirement. News broadcasting with television will not determine what the society to think but it can effectively determine the subject that society will think about.One of the main jobs of the public relations is the relations with the media. People and companies knowing the importance of using media?s instruments use television to introduce themselves and to reach to target audiences that they want to effect. With including public relations actions in the television news that can set the agenda of the society, awareness and effect of companies and people will increase. In one hand, public relations people supply the news necessity of media; on the other hand they try to implement the public relations goals of the companies and the people.This work is done to show the effect of television in public relations perspective and to expose the high degree of importance of entering the target audience?s agenda for companies and for people. It is discovered that the people contributed to this research were following the television news and became conscious about the public relations actions there.As a result of this work, it is tried to confirmed firstly; means of mass media?s effectiveness on people at least at ?keeping track? level, secondly; agenda generation theory?s validity and lastly; the positive correlation between public relations actions involved in news and audience?s social agenda.Key Words1.Public Relations2.Television3.News4.Agenda Setting Role5.Keep Track