Stratejik yönetim yaklaşımıyla banka birleşmeleri: Garanti-Osmanlı bankası örneği
Bank merger with the strategic management approach: The example of Garanti-Osmanlı bank
- Tez No: 218377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE SONGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
"Stratejik Yönetim Yaklaşımıyla Banka Birleşmeleri Garanti Bankası Osmanlı Bankası Örneği? adlı bu çalışmada, stratejik yönetim süreci tanıtılarak bankalarda stratejik yönetim süreci açıklanmış, banka birleşmelerinin nedenleri ve sonuçları ortaya konarak, Osmanlı Bankası A.Ş ile T. Garanti Bankası A.Ş birleşmesi değerlendirilmiştir. Bu çalışmada amaçlanan banka birleşmelerini T. Garanti Bankası ile Osmanlı Bankası A.Ş birleşmesi özelinde stratejik yönetim yaklaşımıyla değerlendirmektir.Teknolojideki hızlı gelişim, globalleşme artan rekabet gibi unsurlar bankaların stratejilerini belirlemede oldukça önemli unsurlardır. Finansal sistemin son 27 yılda gösterdiği gelişim ve değişim, global boyutlu serbestleşme ve genişleme sonucu bankalar yeni yapılanmaya ayak uydurmak zorunda kalmışlardır. Bankalar yeniden yapılanmada tercihlerini daha çok birleşme ve satınalma şeklinde kullanmışlardır. Türkiye'deki yeniden yapılanma önceleri zor durumdaki bankaların birleştirilmesi şeklinde gerçekleşmişken, T. Garanti Bankası A.Ş ile Osmanlı Bankası A.Ş birleşmesi ve sonrasında gerçekleşen banka birleşmeleri daha çok stratejik amaçlı banka birleşmeleridir.T. Garanti Bankası A.Ş ile Osmanlı Bankası A.Ş birleşmesi Doğuş Grubu'nun uzun vadeli stratejik kararlarının sonucu gerçekleşmiş olup, birleşme teknoloji ile deneyimin birleşmesi olarak tanımlanabilir. Türkiye'de ki ilk stratejik amaçlı banka birleşmesi olması açısından oldukça önemlidir. Birleşme sonucu oluşan yeni banka sektörde daha güçlü bir banka olarak ortaya çıkarken, daha büyük bir pazar payına sahip olmuştur. Bu birleşmenin planlanan ve başarılı bir şekilde gerçekleşmesi sonucu aktif büyüklüğü açısından Türkiye'nin en büyük ikinci büyük bankası ortaya çıkmıştır. Şube başına kredi ve mevduat oranında hem sektör ortalamasının hem de ilk yirmi bankanın üstünde bir yüzdeye sahip olunmuştur. T. Garanti Bankası A.Ş ile Osmanlı Bankası A.Ş birleşmesi kendinden sonra gerçekleşen birleşmelere örnek teşkil etmiştir.
Özet (Çeviri)
In the following study called ? Bank Merger with the Strategic Management Approach The Example of Garanti Bankası and Osmanlı Bankası?, the strategic management process in banks was explained by introducing strategic management process, and the bank merger of Osmanlı Bankası AŞ and T. Garanti Bankası AŞ was evaluated by examining the reasons and the results of bank merger. The aim of this study is to evaluate the bank merger issue based on T. Garanti Bankası and Osmanlı Bankası bank merger with the strategic management approach.The rapid change in technology, globalization and hightened competition factors shape the banks? strategies. As a result of development and change in financial system in the last 27 years and global dimensional liberalization and development, the banks had to keep up with this restructuring. The banks chose more bank mergers and purchasing in this restructuring. In the beginning, the restructuring in Turkey was realized by bank merger of banks that are financially in bad conditions, however in the recent times, the bank merger of T. Garanti Bankası AŞ and Osmanlı Bankası AŞ and the others were the strategic purpose bank mergers.The bank merger of T. Garanti Bankası AŞ and Osmanlı Bankası AŞ was realized by reason of Doğuş Group?s long-term strategic decisions and it can be defined as the merger of technology and experience. It is very important to be the first bank merger with strategic purpose. As a result of the merger, the new bank arise stronger and have a larger market share. T. Garanti Bankası AŞ became the second biggest bank in Tukey in its active expansion by reason of planned and successful merger realization. Considering the loan and deposit rate per branch, it has a higher percentage rate over the first 20 banks and industry average. The bank merger of T. Garanti Bankası AŞ and Osmanlı Bankası AŞ was exemplary for the subsequent mergers.