Türk vergi hukukunda eğitimin vergilendirilmesi
Taxation of education under turkish taxation system
- Tez No: 218378
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Eğitimin vergilendirilmesi ve eğitime sağlanan vergisel avantajlar günümüzün en önemli meselesidir. 21'inci yüzyılda en büyük yatırım ?insan?a yapılan eğitim yatırımıdır. Bu nedenle hükümetler, eğitime büyük önem vermekte ve eğitim sektörüne yönelik pek çok vergisel avantajlar tanımaktadırlar. ?Türk Vergi Hukukunda Eğitimin Vergilendirilmesi? başlıklı bu çalışmanın amacı; günümüz dünyasında bireysel ve toplumsal gelişimin en önemli öğesi olan eğitim hizmetlerinin vergilendirilmesi ya da eğitimden faydalananlara sağlanan vergisel avantajların ülkemiz açısından incelenmesidir. Tezin kapsamı eğitime sağlanan vergisel avantajlar bakımından Türk vergi hukukunun bütünüdür. Yöntem olarak sistematik ayırım esası benimsenmiş; gelir vergisi, kurumlar vergisi, katma değer vergisi, özel tüketim vergisi, damga vergisi, emlak vergisi vb. gibi vergi türleri teker teker ele alınmış ve her biriyle ilgili olarak eğitim faaliyetlerine sağlanan avantajlar açıklanmıştır. Konuyla alakalı olarak diğer ülkeler mevzuatlarına ancak fikir verebilecek düzeyde uluslararası karşılaştırmaların yapılabilmesi açısından değinilmiştir. Ülkemizde eğitim faaliyetlerine pek çok vergisel avantajlar sağlanmıştır. Bunların başında eğitim işletmelerine tanınan sınırlı süreli vergi muafiyeti, bireylerin yapmış olduğu eğitim masraflarının vergi matrahından indirilebilmesi, eğitim kurumlarına yapılan bağış ve yardımların indirim konusu yapılabilmesi, bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin vergi dışı bırakılması, katma değer vergisinde indirimli oran uygulaması, damga vergisi ve emlak vergisi muafiyetleri vb. gibi düzenlemeler gelmektedir. Sağlanan avantajlara rağmen, gerek eksik kalan bazı uygulamalar gerekse mevcut düzenlemelerin hatalı olmasından kaynaklanan bir takım sorunlar bulunmaktadır. Ancak bu sorunların çözülmesi zor değildir.
Özet (Çeviri)
Taxation of education and taxation advantages provided for education are among most important taxation issues in recent years. In the 21st century, spending for education is considered as the greatest investment. Therefore governments give great importance to education and provide various advantages on taxation. Aim of our study, which is called ?Taxation of Education under Turkish Taxation System?, is to analyze taxation of education, which is the most important factor of individual and social improvement, and taxation advantages provided to education sector in Turkey. Scope of the thesis includes advantages provided in all tax laws. Various taxes such as individual income tax, corporation tax, value-added tax, special consumption tax, stamp duty, real estate duty etc. are studied separately according to their provisions providing tax advantages for education. Some other country?s tax laws are only touched upon to make comparisons in general. In Turkey, there are many tax advantages provided for education. Some of the important advantages are; tax exemption of educational businesses for 5 years, deduction of educational expenses and donations made to educational institutions, tax exemption of institutions dealing only with scientific research and development, reduced value-added tax rate, exemptions in stamp duty and real estate duty. Despite these advantages, there are some problems caused by unsatisfactory practice and defective regulations. But it shouldn?t be hard to overcome these problems.