Sermaye yapısı ile ekonomik katma değer ilişkisi
Capital struture and economic value added
- Tez No: 218376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURŞAT YALÇINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sermaye yapısı ve EVA ilişkisini incelemekte olan bu çalışmada, ilk önce sermaye yapısı, finansman politikası çerçevesinde incelenmekte olduğundan, finans yönetiminin temel görevleri olan finansman politikası, yatırım politikası ve temettü politikası ve bu konularla ilgili karar verirken firma değerini maksimum kılacak kararların verilmesi hakkında bahsedilmiştir. İşletmelerin sermaye ihtiyaçları öz kaynak ve borçla karşılanmaktadır. Optimal sermaye yapısı kararlarında söz konusu iki kaynağı oluşturan kalemlerin kavramsal tanımları ve her birinin diğerlerine göre muhtemel üstünlük ve sakıncaları önem taşıdığından, teorik olarak bahsedilmiştir. Sermaye yapısı ile firma değeri ilişkisi hakkında bulunan teorik yaklaşımlar ve kaynak seçiminde dikkat edilmesi gereken sermaye maliyetine, çalışmanın teorik bölümde yer verilmiştir.Bu çalışmada diğer konumuz, bir performans ölçütü olarak kullanılan Ekonomik Katma Değerdir. Ekonomik temelli ve muhasebe temelli değerleme yöntemleri mukayese yapılarak, EVA hakkında teorik yaklaşımlar, finansal yönetim içerisinde yeri ve EVA'yı artırmak için yapılması gereken işlemler incelenmiştir. EVA hesaplaması ve hesaplamak için sermayede yapılması gereken düzeltmeler, EVA'nın uygulama süreci, sağladığı avantajlar ve sakıncalar açıklanmıştır. EVA'nın, hisse senetleri fiyatlarıyla, Pazar Katma Değer (MVA), Nakit Katma Değer (CVA) ve yatırım getirisi (ROIC) ile ilişkisini açıklamağa çalışılmıştır.Uygulama kapsamında, 2002 ? 2006 yılları arasında Tahran Menkul Kıymetler Borsasında iki ayrı sektörde işlem gören toplam 32 firmanın, sermaye yapıları ile EVA'nın ilişkisi hakkında regresyon analizi yapılmıştır. Sonuç olarak sermaye yapısı ile EVA ilişkisini firmanın faaliyet gösterdiği sektör dikkate alınmadığı ve iki sektörde birlikte analiz ettiğimizde 6 dönemden sadece bir dönem için yok denilecek kadar zayıf bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.Firmaların faaliyet sektörünü dikkate aldığımız zaman, taş ve toprağa dayalı sanayi sektöründe sermaye yapısının EVA' ya her hangi bir etkisi olmadığını, metal eşya makine ve gereçleri sektöründe ise sermaye yapısı ile EVA'nın ters yönlü ilişkisi olduğunu görüyoruz. Kaldıraç oranında artış EVA'nın düşüşüne neden olmaktadır.Analiz sonuçlarına bakıldığında, sermaye yapısı ile EVA ilişkisi firmanın bulunduğu faaliyet sektöründen etkilenmektedir. Başka bir ifadeyle sermaye yapısı ile EVA ilişkisi sektörden sektöre değişmektedir. Bazı faaliyet sektörlerinde iki konunun anlamlı ilişkisi olduğuna rağmen diğer sektörde hiçbir ilişki olmadığını görüyoruz. Bu yüzden, sermaye yapısı EVA'ya etkili olup olmadığının incelemesinde firmanın faaliyet sektörü önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
First, the capital structure is examined within the framework of financing policy in this study that covers the relation between capital structure and EVA, the financing policy, investment policy and dividend policy, which are the basic tasks of the financing management, as well as taking the decisions to maximize the value of company while deciding on these aspects are mentioned. As the conceptual definitions of the items that constitute the said two resources and the possible superiorities and disadvantages of each of them to the others are important for the decisions on optimal capital structure, they are mentioned theoretically. The theoretical approaches about the relation between the capital structure and the value of company as well as the capital cost that must be taken care in selecting the resources are given in the theoretical part of the study.Another topic in this study is the Economic Value Added that is used as a performance criterion. Theoretical approaches about EVA, its role in financing management and the steps that must be taken to increase EVA are examined by comparing the economic based and accounting based valuation methods. Calculation of EVA and the corrections that must be made to the capital for calculation, the application process of EVA, its advantages and disadvantages are described. It is tried to explain the relation of EVA with the stock prices, Market Value Added (MVA), Cash Value Added (CVA) and Return On Investment Capital (ROIC).Within the scope of this application, regression analysis was conducted about the relation between the capital structures and EVA of 32 companies that are listed in two separate sectors in Tehran Stock Exchange during 2002 ? 2006. Consequently, it has been concluded that the relation between the capital structure and EVA is too low for only a period in 6 periods when the sector that the company acts is not taken into account and when we analyze both sectors.When we take the sector of companies into consideration, we can see that the capital structure does not have any impact on in the industrial sector based on stone and soil, and that capital structure and EVA has a reverse relation in the metal goods, machinery and tools sector; therefore, increase in the debt cause decrease in EVA.When the results of analysis are reviewed, the relation between capital structure and EVA is affected from the sector of company. In other words, the relation between capital structure and EVA varies from one sector to the other. Although there is a significant relation between the two variables in some sectors, we can see that there is not any relation in other sectors. For this reason, the sector of company is important in studying on whether the capital structure is effective on EVA.