Uluslararası finansal raporlama standartlarının Türk sermaye piyasasının şeffaflık seviyesine etkisi ve ampirik bir çalışma
The impact of international financial reporting standards on disclosure level of Turkish capital market and an empirical study
  1. Tez No: 218382
  2. Yazar: BURAK PİRGAİP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Küresel sermaye akımlarının kaliteli ve karşılaştırılabilir finansal bilgiye olan ihtiyacına bağlı olarak dünya finansal raporlama sistemlerinde Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'na (UFRS) kuvvetli bir yakınsama temayülü bulunmaktadır. Bir finans merkezi olma yolunda gelişmekte olan Türk sermaye piyasasında da benimsenen UFRS'nin şirketlerin şeffaflık seviyelerini artırması ve yabancı sermayenin ilgisinin Türk şirketlerine yönlenmesi beklenmektedir. Bu beklentinin gerçekçi olup olmadığının incelendiği ampirik çalışmada; gönüllü ve/veya UFRS uygulaması ile gelen şeffaflık seviyesi ile borsa şirketlerinin hisse senetlerinin likiditesi arasında anlamlı ve olumlu yönde ilişki bulunduğu anlaşılmıştır. UFRS uygulamasında deneyimli en büyük dört denetim şirketi kullanımının yarattığı şeffaflık seviyesi için ise aynı sonuç geçerli değildir. Sonuç olarak, Türk sermaye piyasasına ilginin artması şeffaflık ve kamuyu aydınlatma seviyesinin artmasına bağlı bulunmakta olup UFRS'nin piyasada sağlıklı olarak uygulanması için gerekli tedbirler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
With respect to global capital flows? demand for quality and comparative financial information, there has been a strong convergence trend towards International Financial Reporting Standards (IFRS) as to the global financial reporting systems. IFRS have been adopted in Turkish capital markets which have been developing on the way to becoming a financial center and it is expected that IFRS increases the transparency level of Turkish companies and that foreign capital?s interest diverts to them. In the empirical study investigating whether this expectation is true or not; it is found that there is a significant and positive relationship between the transparency level resulted from voluntary and/or compulsory IFRS adoption and the stock liquidity of companies. This finding is, however, not valid in the case of the transparency level resulted from the use of Big4 audit firms experienced in IFRS implementation. In conclusion, as the increase in the interest on Turkish capital markets depends on the increase in the transparency and disclosure level, any necessary measures shall be taken in order to provide sound implementation of IFRS.