4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamındaki ihalelerde tekliflerin hazırlanması ve sunulması usulü
Procedure for the preparation and submission of bids at tenders, which are subjects to Public Tender Law numbered 4734
  1. Tez No: 218385
  2. Yazar: CEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. E. ETHEM ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tezin konusunu, 01.01.2003 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu Kapsamındaki İhalelerde Tekliflerin Hazırlanması ve Sunulması Usulü oluşturmaktadır.Bu tez ile, Kamu İhale Kanunu'nda ifade edilen esaslar doğrultusunda ihalelerle ilgili olarak isteklilerin ihale konusu işle ilgili olarak hazırlayacakları teklifleri hangi şekil şartlarına göre düzenleyecekleri ve hangi usullere uyarak ihaleyi yapan idarelere sunacakları açıklanmaya çalışılmaktadır.İnceleme konusu ile ilgili olarak Kamu İhale Kurulu kararları, Kamu İhale Kurumu Uygulama Yönetmelikleri ve çeşitli mahkeme kararları ile birlikte Avrupa Birliği uygulamaları ve direktifleri çerçevesinde bu hususların ele alınması amaçlanmıştır.4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun yürürlüğe girmesinden itibaren yaklaşık üç sene geçmiş olup, isteklilerin teklifleri hazırlamaları ve hazırlanan bu tekliflerin ihaleyi yapan idareye sunulması aşamasında anılan Kanun ile diğer düzenleyici işlemlerin amir hükümlerinin uygulanması sırasında istekliler, idareler ve Kamu İhale Kurum'u nezdinde incelenmesi gereken pek çok hukuki problem oluşmuştur.Bu tez ile, oluşan problemlerin tespiti ve kanun ve diğer düzenleyici işlemlerin bu husustaki hükümlerinin açıklanması ile var olan problemlerin çözümüne ilişkin, uygulamayı da rahatlatıcı ve yönlendirici önerilerin getirilmesi amaçlanmaktadır.Avrupa Birliği'ne giriş aşamasında olan ülkemizin mevcut ihale sistemi ile Avrupa Birliği ihale sisteminin tez konusu kapsamında kalmak kaydı ile karşılaştırılması ve uyumlu-uyumsuz yönlerin tespit edilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the master?s thesis is Procedure for the Preparation and Submission of Bids at Tenders, Which are Subjects to Public Tender Law Numbered 4734 that has been came into force in 01.01.2003.Likewise the entire world, public procurements have an important proportion in gross national income (GNP) in Turkey. The rate between public expenses and GNP in Turkey is expected to be more than ten (10) percent. For some specific public expenditure, officials do not have discretionary power. For instance, fundamental principles as to the payments to public officers are often found in respective personnel law. The expenses other than these are generally carried out within a public procurement process.It has been three years from the enactment of Public Procurement Law, No 4734 and so many legal problems among bidders, public administrations and Public Procurement Authority have been encountered regarding application of peremptory norms of the Law and related administrative measures in the phase of preparing and submitting bids to related public administrations.In this dissertation, I tired to determine the problems emanated, to explain the provisions of the law and other regulatory transactions regarding this subject and to come up with suggestions as to solution of existing problems, which may well be facilitating and guiding through for the practice.Provided that it remains within the topic, one of the goals has also been to make comparisons between Turkey?s current public procurement system and that of European Union and to determine whether or not Turkey?s current public procurement system is aligned with that of European Union.Public Procurement is one of those chapters in the negotiations with European Union in Turkey?s quest towards membership. On this account, it is incumbent upon Turkey to align its legislation in this field with that of EU and to ensure its implementation thereafter.