Eşitlik ilkesi çerçevesinde 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamındaki ihalelerde tekliflerin hazırlanması, sunulması ve değerlendirilmesi usulü
Regarding, preparation, submission and evaluation of tenders on behalf of law no: 4734 Public Procurement Law
  1. Tez No: 271369
  2. Yazar: SAİT YALAZAY
  3. Danışmanlar: PROF. MURAT SEZGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Tezin konusu 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında yapılan ihalelerde tekliflerin hazırlanması, sunulması ve değerlendirilmesi usulünün eşitlik ilkesi açısından incelenmesi oluşturmaktadır.Tez içeriğinde Türk ihale sistemi genel çerçevesi ile ele alınmıştır. Bu kapsamda Türk ihale sisteminde yürüklükte olan kanunlara yer verilmiş, karşılaştırma yapılabilmesi açısından Avrupa Birliği ihale sistemi hakkında bilgi verilmiştir.Tez kapsamında verilen bu genel bilgilerden sonra ihale hukukuna egemen olan ve yürürlükteki kurallarla ilgili ihtilafa düşüldüğünde değerlendirme ve yorum yapma hususunda kriter olarak kullanılan ihale hukukunun temel ilkelerine ayrı ayrı yer verilmiştir.Temel ilkeler ile ilgili olarak açıklamalar yapılırken, bu ilkelerin birbirlerinin tamamlayıcı birer parçası oldukları, herhangi birinin göz ardı edilmesi halinde diğerinin şekil olarak var olmakla birlikte esasta var olmadığı, varlıklarının bir arada gerçekleşmelerine bağlı oldukları açıklanmıştır. Herhangi bir ihalede rekabet olmadığı zaman, eşitlik bir anlam ifade etmeyeceği gibi, gerekli olan gizliliğin sağlanmadığı ihalelerde rekabetin varlığından sadece şekli olarak bahsedilebilecektir.İhale süreci tekliflerin hazırlanması ve değerlendirilmesi aşamaları olarak ikiye ayrılmıştır. Tekliflerin sunulması aşaması ise tekliflerin değerlendirilmesi aşaması ile aynı bölüm içerisinde yer almıştır. İhale hukukuna temel olan ve 4734 sayılı Kanunda sayılan temel ilkelerden ?eşitlik? ilkesi iş bu tezin omurgasını oluşturmaktadır. Eşitlik kavramı kavramsal olarak ele alındıktan sonra ihale sürecindeki yeri belirlenmiştir. Tekliflerin hazırlanması aşamasında ?eşitlik? ilkesi doğası gereği ?fırsat eşitliği? yani ?rekabet? ilkesi ile özdeşleştirilmiş, değerlendirme aşamasında ise ?eşit muamele? ilkesi şeklinde yoruma tabi tutulmuştur.Son olarak; ekonomik açıdan en avantajlı teklifin, Avrupa Birliği uygulamasındaki adıyla en iyi fiyatın tespiti amacıyla, devlet adına hareket edenlerin kendi parasıyla kendine mal alma konusundaki davranışları gösterme yolunda yapılması gerekenler ile ilgili ortaya atılan fikirler, eşitlik ilkesi kapsamında değerlendirmeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is written regarding, preparation, submission and evaluation of tenders on behalf of Law No: 4734 Public Procurement Law.In the content of the thesis, general outlines of procurement law is argued while Turkish Procurement Law system is compared to European Union Procurement Law.After giving these general information, general principles of Public Procurement Law which are used during the evaluation of the events emanating from conflicts of procurement law, are touched on separately.While representing the general principles, the connection of these principles is pointed out. For example, if there is no competition during tender process, there is no mean of the principle of equality; also, if there is no privacy, we can say that the principle of competition is formal.The tender process is separated into two ways as the preparation of tenders and the evaluation of tenders. The submission of tenders and the evaluation of tenders are both considered in the same section. The equality, which is the basic principle of procurement law is the spine of this thesis. In the content of the thesis, this principle is firstly considered as a concept of procurement law and then underlined the importance of this principle regarding tender process. During the preparation of tenders, the principle of equality is equated with the principle of competition in the nature of this principle while argued as the principle of equal transaction during the phase of evaluation of tenders.Consequently, for the purpose of choosing the most advantageous tender, which is called as ?the best price?, the ideas which are about the acts of the the people who acts in the name of the government during procurment of goods, are evaluated under the concept of equality.