Özel hastanelerde yönetimin profesyonelleşmesinin, kurumsallaşma süreci üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik alan çalışması
A field study related to determine the effect of professionalism of private hospital management on institutionalization process
  1. Tez No: 218384
  2. Yazar: İLKEM ŞAHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
“Özel Hastanelerde Yönetimin Profesyonelleşmesinin,Kurumsallaşma Süreci Üzerindeki Etkisini Belirlemeye Yönelik Alan Çalışması”Günümüzde özel hastanelerin sayısı ve aralarındaki rekabet gittikçe artmaktadır. Buna bağlı olarak özel hastanelerin, nasıl ve kimler tarafından yönetileceği sorusu da sıkça gündeme gelmektedir. Bunun yanında, kurumsallaşma, yani özel hastanelerde en alt düzeyden, en üste kadar tüm çalışanlar tarafından benimsenmiş, işletmenin kimliğini yansıtan, değerlerin, kuralların, standartların uygulanması tartışılmaz olmuştur. Kurumsallaşma sayesinde, özel hastanenin çevresi tarafından kabul edilmesi, özel hastanenin diğerleri arasından ayırt edilebilmesi ve hastanenin bir kimlik kazanması söz konusu olmaktadır. Bu, kurumsallaşma sürecini yönlendirecek, işletmeye bu ruhu benimsetebilecek, profesyonel yöneticilere ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır.Bu çalışma, özel hastanelerde yönetimin profesyonelleşmesinin, kurumsallaşma süreci üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, anket yöntemi ile Türkiye'deki özel hastane yöneticilerine yapılmış olup; yönetim kurulu başkanı, başkan yardımcısı, başhekim, başhekim yardımcısı, müdür, müdür yardımcıları, başhemşire, başhemşire yardımcısı ve fonksiyonel yönetici sıfatındaki kişilere yapılmıştır. Araştırmanın evreni Türkiye'de hizmet veren özel hastanelerdir. 2006 yılında Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'deki özel hastane sayısı 332 olarak tespit edilmiştir. Araştırmada örneklem seçilmemiş, tüm evrene ulaşılmaya çalışılmış olup, hatırlatma mektuplarına rağmen, ancak, 145 özel hastaneden geri dönüşüm sağlanabilmiştir. Veriler anket yoluyla, yüz yüze görüşülerek ve posta yoluyla toplanmıştır.Araştırma sonucunda özel hastane yöneticilerinin, yönetimde profesyonel kadrolarla çalışmanın gerektiğine inandıkları bu konuda da önemli adım attıkları sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda, kurumsallaşma kavramına bakış açılarının olumlu olduğu ve bu konuda çabaları olduğu sonucuna varılmıştır. Özel hastane yöneticilerinin, profesyonel yönetim ve kurumsallaşma anlayışına dair bakış açıları ve değerlendirmeleri kurumun yatak sayısı, kurumun faaliyet süresi, yöneticilerin öğrenim düzeyleri, yöneticilerin hastanedeki konumları, özel hastanenin sahip olduğu kalite belgesine göre değerlendirilmiştir ve anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Özel hastane yöneticilerinin vermiş olduğu cevaplar ve anket sonuçlarına göre aldıkları puanlar, yönetimin profesyonelleşmesini ve kurumsallaşmayı desteklediklerini göstermektedir. Yine aynı şekilde sonuçlar yönetimin profesyonelleşmesinin kurumsallaşma üzerindeki etkisinin olumlu yönde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
“A Field Study Related to Determine the Effect of Professionalism of Private Hospital Management on Institutionalization Process”Nowadays, the number of private hospitals and the rivalry between them are gradually increasing. Whereupon, the question of management of private hospitals by whom and how is coming up to our agenda frequently. Furthermore, institutionalization, that is to say the practice of values, rules and standards reflecting the identity of the enterprise adopted by whole staff from low level to high level have become indisputable. Thanks to institutionalization, the appropriation of private hospital by the business environment, the discrimination of it from the other hospitals and the identification of it has been possible. The need of professional managers who direct the process of institutionalization and adopt the enterprise this mood is increasing day by day.This study aims to investigate the effect of professionalism of management in private hospitals on institutionalization process. The research is applied on to the managers of private hospitals in Turkey with questionnaire method such as chairperson of the board of managers, vice chairperson, head physician, vice head physician, manager, co manager, head nurse, vice head nurse and the staff who have functional manager quality. The scope of the research is the private hospitals servicing in Turkey. In 2006, according to the data of Ministry of Health, there are 332 private hospitals in Turkey. No sampling method is used in this study, the aim was to achieve the whole universe, but even reminding letters has been sent, we could only receive feedbacks from 145 hospitals. Data are collected with questionnaires, face-to-face interviews, and mails.As a result of research, it is concluded that the managers of private hospital took crucial step forward at this issue of necessity of working with professional staff. At the same time, it is concluded that they have positive viewpoint to the concept of institutionalization and they have endeavors at this issue. The viewpoint and the evaluation of managers of private hospitals concerning the professional management and institutionalization are evaluated according to the bed number of the enterprise, activity period of the enterprise, the standard of learning of the managers, the positions of the managers at hospital, the quality certificate of the hospital; and significant differences are found. The answers of the managers of the private hospital and the points that they got according to questionnaire connotes that they support the professionalism and institutionalization of the management. Similarly, the results point out that the effect of professionalism of management on institutionalization is positive.