Kurumsal sağlık hizmeti sunucularından hastanelere yapılan ödeme yöntemlerine ilişkin sorunların algılanma biçimleri: 'Ankara ili uygulaması'
Perceptions of the problems relating to payment methods that are made to hospitals by institutional health care suppliers. ' Case of study in Ankara'
  1. Tez No: 218393
  2. Yazar: GÜLER YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kurumsal Sağlık Hizmeti Sunucularından Hastanelere YapılanÖdeme Yöntemlerine İlişkin Sorunların Algılanma Biçimleri: ?Ankara İliUygulaması?, Yüksek Lisans, Ankara, 2008.Sağlık hizmetleri ve kurumları yönetiminde verimliliği yükseltmek vesağlık hizmetlerinin kalitesini arttırmak için hükümet, ödeme yapan kurumlarve sağlık hizmetini sunanlar için ödeme yöntemleri oldukça önemlidir.Bu çalışmada Türkiye'deki sağlık kurumlarına (hastanelere) yapılanödeme yöntemleri incelenerek, Ankara metropolitan alanda bulunanhastanelerdeki mevcut durum, sorunlar ve çözüm önerilerine yönelik birdeğerlendirme yapılmıştır. Bu hastanelerdeki üst ve orta düzey yöneticilereanket yapılmıştır. Evrenin %64,10'una ulaşılmıştır.Araştırmada sağlık hizmeti sunucularından kaynaklanan sorunlarıkabul etme derecelerinin çok yüksek olmadığı ve orta düzeyde seyrettiğibulunmuştur. Burada en önemli sorun ortalama 3,12 değeriyle faturaeklerinde bulunan hasta sevk kağıtlarında eksik işlem olması olarakgörülmektedir. Ödeme yapan kuruluşlardan kaynaklanan sorunlara araştırmakapsamındaki kişilerin katılma dereceleri daha yüksektir ve en önemli sorunortalama 4,29 değeriyle fatura inceleme yapan doktor ile hizmet sunucudoktorun vakaları ve işlemleri değerlendirmede yorum farklılıkları olmasıdır.Ortalama 4.25'le hizmetlerin birim fiyatları belirlenirken sağlık kurumlarınınmaliyetlerinin göz önüne alınmaması ifadesi mevzuattan kaynaklanan en çokkabul gören sorundur. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcılar ödemelerdeyaşanan sorunlara yönelik çözüm önersi olarak ortalama 4.52 değeriyleMEDULA sisteminin uygulanmasıyla ilgili sağlık hizmeti sunucularına (baştafaturalandırma bölümünde çalışanlar olmak üzere) eğitim seminerleriverilmeli düşüncesine katılmaktadırlar.Her ne kadar bazı modellerin diğerlerine göre açık avantajları olsa dabelli bir modelin daha verimli olduğunu söylemek oldukça güçtür. Her ülkekendi sağlık sisteminin örgütlenme biçimi ve özelliklerine göre uygulanacakyönetimi belirlemeli ve bunu da zaman içinde değişen şartlara adapteedebilmelidir.Anahtar Sözcükler1. Geri Ödeme2. Ödeme Yöntemleri3. Sağlık Hizmeti Sunucuları4. Hastane Ödeme Yöntemleri5. Özendiriciler
Özet (Çeviri)
Perceptions of The Problems Relating To Payment MethodsThat Are Made To Hospitals By İnstitutional Health Care Suppliers. ? Case ofStudy In Ankara?, Master, Ankara, 2008.Provider payment methods are important to consider any time agoverment or a payor wants to improve the efficiency and the quality ofhealth services with the use of its funds.Problems and their possible solutions, current conditions of hospitalswhere in Ankara and the payments to the hospitals where are located inTurkey are evaluated in this study. Questionnaires were made to middle leveland high level management in those hospitals. In this study %64,10 of theuniverse could be reached.In this study it is seen that level of accepting the problems comingthrough medical service suppliers are not high but middle. At this point themost important problem is the missing transactions at the invoiceattachements of the patient transfer papers have an average rating of 3,12.Participation of people perceived that problems coming through paymentorganizations are higher important than other problems. The most importantproblem of problems coming through paymet organizations is the commentdifference between the doctor who examines the invoices and the one who isdealing with patients is an average of 4,29. Also the most important issuecoming through legacy arrengements is that pricing is made by not ignoringhelath services / health organizations costs. As a conclusion ; Attendee ofthis study believe that all those payment problems can be solved withMEDULA system. The average rate of people who believe this is 4,52. Theyalso think oriantations and some courses which is supporitng the medicalservice should be helpfull fort he stuff who is dealing with invoices.However some of the models have much more advantage than theother ones , it is really hard to say that a definite model is productive. Eachcountry should determine the application of its medical system type dependon their futures and they should apadt them to the changing conditions in thetime.Key Words1. Reimbursement2. Payment Methods3. Health Care Provider4. Hospital payment methods5. İncentives