Formel ve enformel kadın çalaışanların istihdam edilme biçimlerinin iş doyum düzeyleri üzerindeki etkisi
The effect of formel female employees and enformel female employees' type of employement on job satisfaction
  1. Tez No: 218394
  2. Yazar: ESRA AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmada enformel olarak istihdam edilen kadın çalışanlar ile enformel olarak istihdam edilen kadın çalışanların iş doyum düzeyi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırma grubunu 150'si formel ve 150'si enformel olmak üzere toplam 300 kadın çalışan oluşturmuştur. Verilerin toplanması için, kadın çalışanlara Likert tipinde hazırlanmış önermeleri içeren, iş faktörlerine yönelik önem ve gerçekleşme düzeylerini belirleyen iş doyumu ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 12. programı ile çözümlenmiştir. Çözümlemede Mann-Whitney U testi , Kruskall-Wallis H testi, Wilcoxen işaret testi kullanılmıştır.Medeni durum, yaş, sosyal güvenceye sahip olma durumu, eş/baba çalışma durumu, çocuk/kardeş sayısı, öğrenim durumu gibi değişkenler yönünden kadın çalışanların birbirinden anlamlı derecede farklılaştığı tespit edilmiştir.Araştırmanın iş doyumu boyutları bazındaki bulguları ise şöyledir. araştırma kapsamına alınan yedi iş doyumu boyutunda enformel olarak çalışan kadınlarda en az doyum sağlanan ?ücret? ?sosyal hak ve olanaklar? ve ?ödüller ve takdir edilme? boyutlarıdır. `çalışma koşulları? ve `çalışma arkadaşları ile olan ilişkiler? ve ?işin yapılış şekli? ile ilgili görüşler olumlu bulunurken ?İşin Yapısı? boyutuna dair açık bir tablo ortaya çıkmamıştır. bununla birlikte, formel olarak çalışan kadınlarda ise en çok algılanan iş doyumu boyutları ?ücret?, ?ödüller ve takdir edilme? ?sosyal haklar ve olanaklar? ve ?işin yapısı? boyutlarıdır. ?çalışma arkadaşlarıyla olan ilişkiler? ve ?çalışma koşulları? ile ilgili görüşler ise negatif bulunmuştur. Çalışmanın sonunda enformel olarak çalışan kadınların formel olarak çalışan kadınlardan daha fazla iş doyumuna sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The level of job satisfaction of famela employed in Informal labour market and formal labour market are studied comparatively in this thesis. The research sample consisted of 150 ınformel famela labour force and 150 formel famela labour force , totalling to 300 famela employed. For collecting data, the Job Satisfaction Scale which contains 42 sentences and a Personal Data Form prepared were applied to famela employees. The collected data was analysed by using SPSS program, release 12. The employed techniques are Mann-Whitney U test , Kruskall-Wallis H test, Wilcoxen testAs a result of analysis it was found that the famela employees differ from each other significantly as regards factors such as marital status, age, state of education, state of her husband?s/ father?s work, number of her children/fraternal.Findings of the research concerning job satisfaction dimensions are as follows: Among the seven dimensions of job satisfaction within the scope of this research the ones ın the in formel famale employees are the least satisfied are `wage?, `fringe benefits? and ?awards and admiration? While the opinion concerning ?working conditions?, ?operating procedures? and ?relationship between employee? are positive no clear finding about `type of work? emerged. on the other hand in the formel employees are at furthes satisfied are ?wage?, ?awards and admiration?, ?type of work? and ?fringe benefits? but other opinion concerning ?working conditions?, ?relationship between employees?, ?operating procedures? are negative. At the result finding of research, there is difference between formel and informel famale employees that formel famale employees are significantly less satisfied than informel famale employees.