Kalavun Dönemine kadar Memlûk-Haçlı ilişkileri
Mamluk-Crusade relations until the reign of Kalavun
- Tez No: 241341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT KANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hıristiyanlar tarafınsan Kutsal Topraklara düzenlenen Haçlı Seferleri, Memlûkler tarafından durdurulmuş, mücadelenin sonunda Hıristiyan unsurlar Ortadoğu'dan atılmışlardır.Memlûk-Haçlı ilişkileri İslâm tarihinde önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada, Memlûkler ile Haçlılar arasındaki mücadelelerin Memlûk Sultanı Kalavun dönemine kadar olan kısmı ele alınmaktadır. Fransa Kralı IX. Louis döneminde başlayan bu mücadele ve ilişkilerin söz konusu süreçte geçirdiği evreler incelenmekte, Haçlıları durdurma başarısını gösteren Memlûkler ile işgalciler arasındaki mücadeleler konu edinmektedir.Çalışmanın ilk bölümünde kaynaklarla ilgili bilgi verildikten sonra ?Giriş? başlıklı bölümde Memlûk devletinin ve Haçlı organizasyonunun kökenleri ile ilgili bilgiler verilmektedir. ?Erken Dönem Memlûk-Haçlı İlişkileri? başlığını taşıyan I. Bölüm'de, Memlûklerin kuruluş aşamasında Haçlılarla olan ilişkileri anlatılmaktadır. II. Bölüm'de, Sultan İzzeddîn Aybek et-Türkmânî, Nûreddîn Ali ve Sultan Seyfeddîn Kutuz dönemlerinde Memlûk-Haçlı ilişkileri incelenmekte, III. ve son bölümde ise Sultan el-Meliku'z-Zâhir Rukneddîn Baybars el-Bundukdârî dönemindeki ilişkiler masaya yatırılmaktadır. Sonuç bölümünde çalışmanın amacı ve Memlûk-Haçlı ilişkilerinin sonuçları ile ilgili kısa bir değerlendirme yapılmakta, Memlûklerin Haçlılarla olan mücadelelerinin İslâm tarihi açısından olumlu sonuçlarına dikkat çekilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Crusaders Campaigne was prepared by Christians to Holy Land, were stopped by Mamluks and after the struggle, Christian elements was driven away from Middle East.Mamluk-Crusade relations has an important position in history of Islam. In this paper, will be examined the struggle between Mamluk and Crusades up to time of Sultan Kalavun of Mamluks. And interrogated the stages of struggle and relations, narrated process of the struggle that in the end of, Mamluks are going to be stopped the Crusades.In this paper?s beginning, give information about sources. After this, in ?introduction? examine the origins of Mamluks and Crusades. In ?The Primary Relations of Mamluk and Crusade?, so in the first chapter, narrate the relations that was set up in establishment period of Mamluks. In second chapter, was explained the part of the relations of the reigns of Sultan Izzeddin Aybek at-Turkmani, Nureddin Ali ve Seyfeddin Kutuz. The third and last chapter is questions Sultan al-Malik uz Zahir Rukneddin Baybars al-Bundukdari?s time. In outcome chapter, was evaluationed the purpose of paper and the the conclusion of Mamluk-Crusade relations and called attention to the important of this relations for history of Islam.