Hindistan Çin ilişkilerinde Tibet sorunu
Tibet issue in India China relations
- Tez No: 218403
- Danışmanlar: PROF. DR. REFET YİNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Hindistan-Çin ilişkileri neredeyse altmış yıllık bir süre zarfında 1950'lerdeki iyi komşuluk ve işbirliğinden, 1960'lar ve 1970'lerdeki derin düşmanlığa, 1980'lerdeki ilişkileri normalleştirme çabalarından Sovyetler Birliği'nin yıkılmasını izleyen dönemdeki yakınlaşmaya varan dramatik değişikliklere sahne olmuştur.Soğuk savaş sonrası dönemde iki büyük Asya gücü ortak bir paydada buluşmuşlardır: Çok kutuplu bir dünya düzeninden yana olmak. Çok kutuplu dünya düzeninin Hindistan ve Çin'e dünyanın belli başlı güç merkezlerinden biri haline gelmelerini sağlayacak olan global politik etki ve ekononomik, teknolojik ve askeri kapasitelerini geliştirme imkanı verecek olması bu iki ülkeyi soğuk savaş sonrası dönemde işbirliği içine itmiştir.Fakat Çin Hindistan ilişkilerindeki yumuşama ve yakınlaşmaya rağmen iki ülke arasındaki temel sorun alanları tarafların arasındaki ilişkinin sürmesinde güçlük çıkarmaktadır. Tibet sorunu, sınır sorunu, Pakistan ile Çin arasındaki ilişkiler ve Himalayalar ile Hint Okyanusunda rekabetten oluşan iki ülke arasındaki sorun alanları bu çerçevede Hindistan Çin yakınlaşmasının limitleri olarak tanımlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
India-China relations have undergone dramatic changes for nearly six decades ranging from a good neighbouring and cooperation 1950?s, a deep hostility in the 1960?s and 1970?s, to a normalization in the 1980?s and a rapprochement since the demise of the Soviet Union.The two big Asian powers have been drawn together lately in the post-cold War era by a common sentiment. Both India and China yearn for a truly multipolar system. The dynamics of a multipolar world require China and India to have global political influence, economic and technological capability and military strength in order to become major power centers of the world.Despite a thaw and rapprochement in Sino-Indian relations, the basic disputes of the two nations continue to bedevil their relationship. Tibet issue, boundary issue, Sino-Pakistani entente and competition on the Himalayas and the Indian Ocean could be serve as the limits of the Sino-Indian rapprochement.