Ürdün'ün dış politikası (1920 - 2006)
Jordan foreign policy ( 1920 - 2006 )
  1. Tez No: 218404
  2. Yazar: NURTEN ÇENDEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Coğrafi konumu, askeri ve ekonomik anlamda zayıf olması gibi etkenler Ürdün'ün dış politik yapısını önemli ölçüde etkilemektedir. Ekonomik açıdan Batıya olan bağımlılığı ve kendi bölgesinde bölge devletlerinin İsrail'e karşı takındıkları tutum Ürdün'ün siyasi yapısını şekillendirmekte ve Ürdün muhafazakar tutumunu devam ettirmek durumunda kalmaktadır.Ürdün; Ortadoğu bölgesinin içinde bulunduğu siyasi ortamın etkisi ile Batı ile olan ilişkilerini de tehlikeye atmayacak şekilde her zaman için denge politikası izlemektedir.1999 yılı Ürdün için önemli bir dönüm noktası olmuştur. 1999'da II. Abdullah'ın Kral olması ile Ürdün dünya politikasına entegre olma sürecine girmiştir. Bu kapsamda Dünya Ticaret Örgütü'ne üye olması ve Avrupa Birliği ile diyaloga girmesi örnek gösterilebilir.Anahtar Sözcükler1.Ortadoğu2.Ürdün3.Dış Politika4.İsrail5.Körfez Savaşları
Özet (Çeviri)
Jordan foreign policy has been affected by military and economic weakness. Jordan has to persist its conservative attitude because of the economic dependence of the West and the regional state?s policy against Israel which forms Jordan?s politic structure.Jordan always follows a balance policy; in the impression of Middle East political structure and never wants to endanger its relations between West while trying to keep in contact with Arab world.1999 was an important milestone for Jordan foreign policy. By the beginning of King Abdullah II?s reign, Jordan started integration process with world politics. By begin a member of World Trade Organization-WTO and getting contact with European Union, are some of the examples in this integration process.Key Words1.Middle East2.Jordan3.Foreign Policy4.Israel5.Gulf Wars