Kur'an'da sıdk kavramının semantik açıdan incelenmesi
Semantic analysis of the term 'sidq' in Qur'an
- Tez No: 218405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bir Kur'ân ifadesi olan ?sıdk? sözlükte, ?doğru konuşmak, doğru haber vermek, dürüst ve güvenilir kişi, sadaka, zekât, inanmak, tasdik etmek, vadini yerine getirmek, zannı doğru çıkmak? manalarına gelmektedir. ?Peygamber ve Kur'ân? gibi manalar ise bu kelimeye Kur'ân'ın yüklemiş olduğu manalardır. Değişik kalıplarda kullanılan ?sıdk? kökü Kur'ân'da 144 ayette, 156 defa tekrar edilmektedir.İsim, fiil ve sıfat dibi değişik şekillerde Kur'ân ayetlerinde yer alan ?sıdk? kökü, kullanıldığı kalıba ve nitelediği kelimeye göre farklı manalar ifade etmiştir. Yeri geldikçe görüşlerine başvurduğumuz müfessirlerin konuya ilişkin yorumları da bu tespitlerimizi destekler niteliktedir.?Sıdk?a dair Kur'ân'da yer alan konular şunlardır: Allah (c.c.) vaadini yerine getiren, verdiği sözü tutandır. Ayrıca Allah (c.c.) göndermiş olduğu Peygamberlerine de sıdk (doğruluk) vasfını yüklemiştir. Çünkü Allah'ın dinini insanlara tebliğ ile görevli peygamberlerin insanların üzerinde etkili olabilmeleri için söylemleri ile davranışlarının tutarlı olması gerekmektedir. Bunun için bu vasıf oldukça önemlidir.Doğruluk vasfı insan ve toplum için oldukça önemlidir. Çünkü söyledikleri ile niyetleri uyuşan insanlar olgun kişiliğe sahip olurlar. Bu özelliğe sahip kişilerden oluşan toplumda da tam manasıyla huzur ve mutluluktan söz etmek mümkün olur. Bunun için ?sıdk? Allah, Peygamberler ve tüm insanlar için kullanılan önemli bir vasıf olarak karşımıza çıkmaktadır.Anahtar KelimelerDoğru KonuşmakDoğru Haber VermekDürüst ve Güvenilir KimseSadakaZekât
Özet (Çeviri)
The concept of the ?sıdk?, wich is a Quranic term, means to speak truth, to give right message, honest and reliable person, charity, alm, to believe, to approve, to keep word, right supposition. However, Prophet and Quran are the other meanings which are used in Quran for sıdk. The term sıdk is repeated 156 times in the Quran.The concept sıdk which is used in Quran different forms such as noun, verb, adjective have different meanings in term of the structure in which it is used and the word which it described. The interpretor?s comments also verified these meanings.Subjects concerning with ?sıdk? related in Quran are these; Allah keeps his word (mythaq) in addition to that Allah describes his prophets as rightous (sıdk). Because, the actions and word of the prophets must be fitted in order to influence on people. Hence, this attribute is very important.The attribute of the rightousness is also very important for human itself and society. Because, The people who are honest have mature personality. İt can be said that a society wich is consisted by people who have this attribute have happiness. Therefore ?sıdk? is a term which is started by Allah and contain prophets and people.Key WordsSpeak truthto give right messagehonest and reliable personcharityalm