İşletmelerde yönetsel etkinlik ve ölçümü
Managerial effectiveness and it's meauserement
- Tez No: 218407
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, işletmelerde yönetsel etkinlik ve ölçümü konusu incelenmiştir. Örgütsel etkinlik üzerine çok fazla çalışma olmasına rağmen yönetsel etkinlik üzerine yapılmış yeterli araştırma bulunmamaktadır.Bu yüzden de bu konunun tez çalışması olarak seçilmiş olması çok önemlidir.Oysa ki bütün dünyada etkinlik özelliklede yönetsel etkinlik konusu giderek önem kazanmaktadır.İşletmelerin amaçları vardır ve varlıklarını sürdürebilmeleri için bu amaçlarını gerçekleştirebilmeleri gerekir.Bu noktada yöneticiler çok önemlidir ve her işletmenin profesyonel yöneticilere ihtiyaçları vardır çünkü yöneticiler emek, doğal kaynaklar ve sermayeyi rasyonel bir biçimde bir araya getiren kişilerdir işletme amaçlarını gerçekleştirebilmek için. Etkin bir yöneticide bulunması gereken özellikler vardır ki bu çalışmada teker teker bahsedilmiştir.Birinci ve ikinci bölüm çalışmanın teorik çerçevesini oluşturmaktadır.Üçüncü bölümde ise anket çalışmasına yer verilmiştir.Anket çalışmasında etkin bir yöneticide bulunması gerekli özellikler açıklanmaya çalışılmıştır.Çeşitli kaynaklar, araştırmalar ve grafikler kullanılarak yönetsel etkinlik konusu açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, managerial effectiveness and it?s measurement?s issue has been investigated.Despite being lots of studies about organizational effectiveness, there aren?t enough studies about managerial effectiveness so selected to this study is very important as a thesis study.In real, all over the world effectiveness especially managerial effectiveness issue is gained importance nowadays.Organizations have objectives and they must be able to real their objectives to continue their lives.In this point, managers are very important and each organization needs Professional managers.Becouse managers who are persons gather labour, naturel resources and capital rationally to be able to materialize the organization?s objective.Features which effective managers must be carried are mentioned in this study step by step.The first and second sections provide the theoretical framework.In the third section of the study is involved the inquiry study.In this section is tried to explain which an effective manager must be carried features.Being used lots of various sources, studies and graphics to explain managerial effectiveness issue.