Rusya Federasyonu'nun Orta Asya politikası (1991-2006)
Russian Federations policies towards Central Asia (1991?2006)
- Tez No: 218406
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ'ER TÜRKÖNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çalışma Rusya Federasyonu'nun Sovyetlerin dağılmasından bugüne kadar Orta Asya'daki etnik, ekonomik ve güvenlik alanlarında sürdürdüğü politikalar; dönem dönem dalgalanmalar yaşayan bu politikalar sonucunda, bugün Rusya'nın Orta Asya'da sonuna kadar kaybetmediği hâkimiyetini güçlendirmek için gösterdiği çabalar ve diğer güçlerle yaptığı rekabeti ele almaktadır.Bu amaçla çalışmanın I. Bölümü'nde, Rusya Federasyonu'nun Orta Asya'daki Rus Kimlik politikasına, ekonomisi için sürdürdüğü boru hatları rekabetine, Hazar Denizi'nin jeopolitiğine, Rusya Federasyonu'nun güvenlik faktörünü etkileyen radikalizm hareketlerine, Afganistan sorununun önemi ve devamlı gündeme gelen sınır sorunlarına yer verilmektedir.Çalışmanın II. Bölümü'nde ise, Rusya'nın 1991'den 1993'e kadar Orta Asya'da izlediği politikalara, Yakın Çevre ve Putin döneminin Orta Asya siyasetine, 11 Eylül sonrasında Orta Asya'da değişen güç dengelerine ve en nihayetinde de Orta Asya'daki bölgesel örgütlere değinilmiştir.III. Bölüm'de Rusya dışında bu bölgeye ilgisi bulunan başta ABD olmak üzere Çin, Avrupa Birliği ve Türkiye gibi devletler ele alınmış ve bu ülkelerin Rusya ile bağlantılarına dikkat çekilmiştir.Çalışmanın son bölümünde, ?Sonuç? başlığı altında tez çalışmasında incelenen temel konular değerlendirilmekte ve araştırmanın ortak sonucu yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the enforced policies on the security, the economy, and the ethnic groups in the Central Asia due to fluctuation in political rules administered by Russia, and discusses the competition with the other countries, the efforts put in order to maintain and strengthen its present domination over the Central Asia Region from disintegration of Soviet Union to up until now.For this reason, the first part of the present study includes Russian identity policies of Russia in the Central Asia, the competition maintained on pipe lines for its economy, geopolitical status, radical movements affecting the security of Russia, the importance of Afghanistan issue, and the continuous problems on Russian borders.The second part of the present study explains the policy followed by Russia in the Central Asia from 1991 to 1993, policies over the surrounding countries, policies followed by Putin in the Central Asia, changes in balance of power after the 11th of September, and finally the regional organizations in the Central Asia.The third part discusses the countries taking an interest in the Central Asia other than Russia, such as China, USA, EU, and Turkey, and argues out the relationship of those countries with Russia.The final part evaluates the basic issues, and draws a general conclusion of the whole study under the title of ?The Result? section.