Antik çağda doğu Karadeniz bölgesi kıyı yerleşimleri ve yerleşim stratejileri
Coast settlements and settlement strategies of Black searegion in ancient times
  1. Tez No: 218420
  2. Yazar: ESEN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. YÜCEL ŞENYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Karadeniz Bölgesi, çok eski çağlardan bu yana kesintisiz bir yerleşime sahne olmuştur. Coğrafyanın topoğrafik yapısı ve yazılı kaynakların yetersizliği bilim adamlarının bu bölgeye pek rağbet etmemesine neden olmuştur. Karadeniz adı dev dalgaları ve korkunç girdaplarından dolayı önce Pontus Aexeinos, zamanla gemi yapım teknolojisinin ilerlemesiyle de Pontus Euxeinos olarak adlandırılmıştır. Bölgede yaşayan yerel halklar çeşitli nedenlerle dışarıdan gelen halklarla etkileşim içine girmişlerdir. Samsun ve Artvin arasında yer alan kıyı kentlerine İ.Ö.10.yüzyıldan itibaren dışarıdan halklar gelip buralarda çeşitli amaçlarla koloni kentler kurmuşlardır. Bu halkları korkunç denizine rağmen bu sulara çeken en önemli şey tabiî ki Karadeniz'in sahip olduğu zengin maden rezervleridir. Argonautlar Seferi ve Altın Post Efsanesi de bu şekilde somutlaştırılmıştır. Antik çağda Pontus Euxeinos kıyısında kurulan bu kentler ekonomik, stratejik, jeopolitik, askeri ve siyasi anlamda çok önemli bir hale gelmiştir. Roma Çağında ise Mithridatlar Hanedanlığı hem döneme hem de bu bölgeye damgasını vurmuştur. İ.Ö.395 yılında Roma İmparatorluğu'nun ikiye ayrılmasından sonra bu coğrafya Doğu Roma İmparatorluğu'nun sınırlarına dâhil olmuştur. Bu dönemde eski önemlerini yitirmiş olmalarına rağmen sadece Trapezus'un Pontus Rum İmparatorluğu'nun başkenti olduğunu ve eski önemini koruduğunu biliyoruz. Karadeniz Bölgesi'nin ekonomik, jeopolitik ve stratejik önemi bölgeye hâkim devletlerce sonuna kadar kullanılmıştır.Anahtar KelimelerKaradeniz, Khalybler, Amazonlar, Kotyora, Argonautlar
Özet (Çeviri)
Black Sea Region is a geographical place which has been the scene of a settlement since ancient times. In this region, there was a local culture before Greek colonization. We learn from the ancient authors the pirates in Kilikya had been active before the Greek sailors in this huge wavy sea. Yet, Black Sea became active through the people coming from Greece and having colonies here. The Greek sailors sailed into Black Sea to get the gold sources of Colchis Region with Argonauts expedition and Gold Post leged. It is generally accepted that 7th. century B.C. was the date of these sailors sailed into Black Sea. In Hellenistic Period it was the Pontus State which affected the geography and the period. Pontus State is also called Mithridates, name of their kings. After the collapse of Pontus State, the Roman Empire became dominant in the region. After division of Roman Empire in 395 the region was included in the border of Eastern Rome, namely Byzans Empire. Black Sea Region had economical, geopolitical and strategic importance and these properties were used by the dominant states to the end of time.KEYWORDSBlack Sea, Khalybes, Amazons, Kotyora, Argonauts.