Geçici iş ilişkisi
Temporary employment relationship
  1. Tez No: 218419
  2. Yazar: SERKAN ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Geçici iş ilişkisi, 4857 sayılı Kanun ile Türk Hukuku bakımından yasal dayanak kazanan, bir işverenin kendisine iş sözleşmesi ile bağlı olan işçisini bir başka işverene geçici olarak iş görme edimini ifa etmek üzere gönderdiği atipik ve üç taraflı bir iş hukuku ilişkisidir.Geçici çalışma modellerinin yaygın olarak kullanımının iş ilişkisinin üzerinde önemli etkileri olacaktır. Açıkça belirlenmiş işveren-işçi ilişkisinin aksine, geçici iş ilişkisi gibi üç taraflı iş ilişkilerinde gönderen işverenin işçilerinin geçici işverene ait işyerinde çalışacak olması karşısında işverenlerin yetkilerinin veya işçinin hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesi zorlaşmaktadır.Bu çalışmada söz konusu ilişki, kapsamı, sınırları, benzer ilişkilerle karşılaştırılması, tarafların hak ve yükümlülükleri ve sona ermesi noktalarından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Temporary Employment Relationship, recieved legitimate ground with the law no 4857, is an atyphical, triangular labour law relationship, in which an employer sends his/her employee to another employer for a limited time in order s/he to perform his/her service obligation.The increasing use of temporary work models, has implications for the nature of the employment relationship. Contrary to clearly defined employer-employee relationship, in triangular relationships like in the case of temporary employment relationship, it becomes difficult to set out the authorization of employers or rights and liabilities of the worker where the posting employers employees are working at the site of the receiving employer.In this study, the said relationship is evaluated in the points of scope, limitations of relationship, comparsion with similar relationships, rights and liabilities of parties and its termination.