Portföy seçimi problemi üzerine karşılaştırmalı alternatif yaklaşımlar
Comparative alternative approaches on portfolio selection problem
  1. Tez No: 218425
  2. Yazar: BURCU HALICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, Ocak 2000 - Ekim 2006 dönemlerini kapsayan İMKB 30 Endeksinde yer alan şirketlerin hisse senetleri verilerine Matematiksel Programlama yöntemlerinden Karesel Programlama, Hedef Programlama ve Doğrusal Programlama modelleri uygulanmıştır. Finansal teori çerçevesinde bu modellere alternatif modeller üretilmiştir. Altı yıllık dönemde İMKB-30 endeksi içerisinde süreklilik gösteren yirmi şirketin hisse senetleri analize alınmıştır. Kasım 2006 - Temmuz 2007 arasındaki dönemler çalışmanın test dönemini oluşturmaktadır. Modelin statik bir model olduğu varsayılmıştır. Çözümlenen tüm modeller ile test döneminde aynı şirketlerin gerçekleşen getirileri kullanılarak portföylerin getirilerindeki değişim oranları karşılaştırılmıştır. Mevcut portföy modellerinin analizi sonucunda bulunan sonuçlar değerlendirilerek yatırım yapmak isteyen bir yatırımcının stratejilerine göre hangi alternatif yatırım modelinin daha karlı bir sonuç doğuracağı önerilmiştir.Analizler sonucunda en yüksek getiri çok amaçlı hedef programlamasının bazı alternatif modelleri için sağlanmıştır. Riski seven ve risk üstlenmeyi göze alan yatırımcı tipi için doğrusal programlama tabanlı modeller uygun iken, bütçe kısıtı olmayan ve getiri artışı hedefleyen yatırımcı tipi için hedef programlama tabanlı modeller daha uygundur. Riskten kaçınan yatırımcı tipi için ise karesel programlama tabanlı modeller daha uygun olacaktır.Yatırımcıların dikkat etmeleri gereken noktalar, modeli çok iyi tanımlamak ve amaçları doğru şekilde belirlemektir. Eğer amaçlar doğru şekilde belirlenmezse kazanç yerine kayıp ile karşılaşılabilmektedir. Her yatırımcının kendi olanaklarına bakarak kendisi için en uygun matematiksel programlama tabanlı modeli seçmesi amaçlarına ulaşmasında yatırımcıya yol gösterecektir sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Quadratic Programming, Goal Programming and Linear Programming all of which are Mathematical Programming methods applied to stock data, which companies take part in ISE 30 index between January 2000 and October 2006 period. We developed alternative models by financial theory. In a period of six years we analized that permanent twenty stock datas in ISE 30 index. The period between November 2006 and July 2007 is the test period in this study. The model is static. We compared the rate of exchange in yields of portfolio through all of models and come true in the test period. It is suggested that which alternative investment models are more profitable according to strategies of an investor who wants to invest by assestment the results found by the analysis of portfolio models.We realized highest income for some alternatives of goal programming in the result of analysis. Linear programming is agreeable for investor who accept a risk. Goal programming is agreeable for investor who has not limit of budget. Quadratic programming is also agreeable for investor who doesn?t accept a risk.Investors have to determine the model and objectives. If the objectives can?t be determined correctly, investors will be exposed to a loss. It is concluded that an investor should choice optimal mathematical programming method for himself to achieve purpose.