Âşıklık geleneği içinde Keskinli Hacı Taşan hayatı, sanatı, eserleri
Haci Taşan from Keskin, his life, art, works in the minstrelsy tradition
  1. Tez No: 218426
  2. Yazar: FATİH TEKEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA AHSEN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışmamızda Türk Halk Edebiyatının Âşık Edebiyatı sahasında üzerlerinde fazla araştırma yapılmayan, fakat eserleri ile geniş zümrelerin âşıkları olmuş sanatçılarından Hacı Taşan'ın hayatı, sanatının özellikleri ve eserleri ortaya konmuştur. Araştırmamız esnasında elde edilen bilgiler tezimizin içeriğine uygun olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda sanatçımız Hacı Taşan'ın memleketi olan Keskin ve çevresinde meydana gelen âşıklık geleneğinden bahsedilmiştir. Bu gelenekten bahsedilirken aynı zamanda usta-çırak ilişkisinden, usta-çırak ilişkisi anlatılırken de bu geleneğin önemli temsilcilerinin hayatı, sanatı ve eserlerinden bahsedilmiştir. Çalışmamız esnasında şu an hayatta olmayan sanatçımızı tanıyan kişilerle mülakatlar yapılmış ve bu mülakatlara içeriği değiştirilmeden yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise Hacı Taşan'ın Âşıklık Geleneği içindeki yerinden ve bu geleneğe olan katkılarından bahsedilmiştir. Çalışmamız sırasında faydalandığımız kaynaklar bibliyografya kısmında sıralanmıştır.Anahtar Sözcükler1. Hacı Taşan2. Keskin3. Âşıklık Geleneği4. Âşık Edebiyatı5. Usta-çırak ilişkisi
Özet (Çeviri)
In this study, The life, artistic characteristics and Works of Hacı Taşan, of artists who much thesis haven?t been made about and who became minstrel of large groups with their works in turkish folk literature `s field of minstrel literature, have been introduced. The gained datas during the thesis have been evaluated in accordance with the content of the thesis.In this study, Minstrelsy tradition to have begun in Keskin, hometown of artist Hacı Taşan, and its surroundings has been dealt with. While this tradition have being cited, at the same time, proficient ? apprentice relationship has being cited and while proficient ?apprentice relationship has being expressed, lifes, arts and works of great representatives of this tradition has been cited. The people who recognized artist, not alive, have been interviewed during the thesis and these interviews have been quoted without changing its content. In the conclusion part, the place of Hacı Taşan in Minstrelsy tradition and his contributions to this tradition have been cited. The sources to have been benefitted during our study have been listed in the bibliography part.Key Words1.Hacı Taşan2.Keskin3.The Minstrelsy tradition4.Minstrel Literature5.Proficient-Apprentice Relationship