Emirler ve nehiyler açısından İsra suresi
The evaluation of the İsra chapter
  1. Tez No: 218440
  2. Yazar: MİKAİL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnsanı eşrefi mahlûkat derecesine çıkaran, onu gerçek olgunluğa ulaştırmada emsalsiz potansiyel güce sahip ilahi mesajlar silsilesinin sonuncusu ve en mükemmeli Kur'an'ı Kerim'dir.Allah, Kur'an'ın birçok ayetinde müminlere ilahi mesajını değişik yollarla anlatmaktadır. Bu yollardan biri de ayetlerin inanan insana doğrudan emir veya yasaklama şeklinde bildirilmesidir. Kur'an'ı Kerim'in 17. suresi olan İsra suresinde bu çeşit emir ve yasakların sıkı bir bileşkesi gözden kaçmamaktadır.Çalışmamız giriş, üç ana bölüm ve bir sonuç bölümünden oluşmaktadır.Tezin giriş kısmında çalışmanın yöntemi ve kapsamı üzerinde durulmuştur. Üzerinde çalışılan eserin ilk bölümünü, ?emir? ve ?nehiy? kavramlarının tarifleri ve bu kavramların hedeflediği anlamlar oluşturmuştur.Çalışmamızın ikinci bölümünde, surenin nüzul yeri, nüzul zamanı ile surede yer verilen konulara değinilmiş, sure hakkında genel bir bilgiye sahip olunması amaçlanmıştır.Çalışmamızın ana kısmını oluşturan üçüncü bölümde ise, sure içindeki ayetler, emir ve nehiy ayetleri şeklinde iki ana başlık altında incelemiş, bu şekilde okuyucunun, konularına göre ayetlere ulaşmasına yardımcı olunmuştur. Burada tevhit ilkesi, ana babaya itaat, namaz gibi temel inanç prensipleri yanında, israf, zina, cimrilik gibi temel ahlaki prensipler maddeler halinde açıklanmaya çalışılmıştır.Kısaca Allah Teâla, İsra suresinde, kişinin toplum içerisindeki mutluluğu ve huzuru için uyması gereken bir takım kurallar silsilesine dikkatleri çeker. Bunun yanında bu kurallar bütününü, hayatına tatbik eden kişinin Allah'ın rızasına kavuşacağını ve bu şekilde hareket eden insanların sosyal hayatlarının da bir düzene gireceğini hatırlatır. İşte bu noktada insanoğluna düşen görev ise, kendisini yaratıp her türlü nimeti bahşeden, kul için en doğru ve en güzeli bilen Allah Teâla'nın bilgisine tabi olmak olacaktır.Anahtar Sözcükler1. Emir 2. Nehiy3. İsra Suresi 4. Uyarı5. Öğüt
Özet (Çeviri)
The most perfect is Quran that makes human being honourable and real mature with its uncomparable force.God, describes holy messages to muslims in different ways in most ayats of Quran. One of these ways is that ayats are informed to muslims directly as order or prohibition. There is a close relation shipbetween order and prohibition in İsra Chapter that is 17. chapter of Quran. Beginning of the work involves the description of order and prohibition, and the meanings that are aimed to be described. Beginning part of the thesis involves concept work wich is aimed to describe the relationship between the meanings and ayats.The coming place of capter, the coming time and the topics that take place in chapter are explained at the beginning of the work. It is also given general information about chapter at the begining of the work.Ayats that are in the chapter are examined as order and prohibition under two main titles in the second part of the work that involves the main aim of the thesis. So the reader can Access ayats according to its topics. In this part monotheism principle, obedience to parent, salat wich are the basic principles of creed have been tried to be described point by point. In addition to these, extravagance, misconduct, meanness wihch are the basic moral principles have been tried to be described point by point.In short, God, emphasizes the rules that are necessary for human being?s happiness in İsra Chapter God reminds human being that if they obey these rules, they will deserve God?s consent and will be happy in their social life. At this point, the duty of human being is to obey the knowledge of God who has created and has given him everything and has known the right and niceness for human being.Key Words1. Order 2. Prohibition3. Isra Chapter 4. Warning5. Advise