İstanbul Büyükçekmece de lise öğrencilerinin din algısı
Religion perception of the high school students in Büyükçekmece-İstanbul
  1. Tez No: 218442
  2. Yazar: ALİ OSMAN YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırma İstanbul'un Büyükçekmece ilçesindeki lise öğrencilerinin din algılarını öğrenmek ve bunlar üzerinde etkili olan psiko-sosyal faktörleri tespit etmek amacıyla düzenlenmiştir.Araştırmanın evresini 2006-2007 öğretim yılında Büyükçekmece ilçesinde öğrenim gören 12689 liseli genç oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise Büyükçekmece ilçesinde bulunan Anadolu Lisesi, özel lise, meslek lisesi ve düz liselerde okuyan 313 öğrenciden oluşmaktadır. Örneklemi oluşturan öğrencilerin yaşları 14-19 arasında değişmektedir.Araştırmada öğrencilerin dini algıları üzerinde etkili olduğu düşünülen cinsiyet, yaş, okul türü, sınıf, yerleşim yeri, anne, babanın öğrenim ve inanç durumu, anne baba ile olan iletişim, ailenin ekonomik durumu, aile yapısı, anne babanın evlilik durumu, okul dışında din eğitimi almış olma durumu, geçmişte derinden etkileyen üzücü bir olay yaşamış olma durumu, sürekli bir rahatsızlık ve özür durumu, dini uygulamalar, dini yayınlar okuma ve izleme sıklığı olmak üzere 20 psiko-sosyal faktör ele alınmıştır.Araştırmanın bağımlı değişkenini oluşturan gençlerin dini algılarını tespit etmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Anketi”ve“Din Algısı Envanteri”kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS (Statiskal Package for Social Sciences) paket programı ile yapılmıştır. Hipotezlerin test edilmesinde t-testi ve Varyans Analizi(ANOVA) kullanılmıştır.Sonuç olarak okul türü, anne ve babanın eğitim seviyesi ve dini yaşantıları, dışardan din eğitimi alma, ailede dini uygulamaları gençlerin dini duygu ve düşünce dünyasında etkili olduğu tespit edilmiştir.Anahtar Sözcükler1.Din2.Öğrenci3.Lise4.Aile5.Eğitim
Özet (Çeviri)
The research was made in order to learn religion perception of the high school students in Büyükçekmece which is a district in İstanbul and determine the psycho-social factors which are effective on them.The research's universe forms 12689 high school students who are educated in Büyükçekmece in 2006-2007 school year. Also, the research's sample forms 313 students who are educated in Anatolia High School, Private High School, Professions High School and Classic High School in Büyükçekmece. Ages of the students who are formed the sample vary 14-19.In the research, it was examined 20 psycho-social factors that were thought effective on the religion perception of the students. These psycho-social factors are sexuality, age, kind of school, class, settlement place, education and belief situations of mother-father, communication with mother-father, economic situation of family, family structure, marriage situation of mother-father, situation of taking religion education except the school, situation of living a regrettable event in the past, situation of lasting sickness and defective, religious practises, frequency of reading and watching religious publications.It was used“Personal Info Poll”and“Religion Perception Inventory”which are developed by the researcher in order to determine religious perception of young people who form dependent variable of the research.Statistical analysis of the data that was found in the research was made with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) package program Chi-Square Test was used while testing the hypothesises.Finally, it was proved that kind of school, education and communication situations of mother-father, economic situation of family, family structure, situation of taking religion education except the school, religious practises and reading and watching religious publications are effective in the religious sense and ideas world of the the young people.Key Words1.Religion, 2.Student, 3.High School, 4.Family, 5.Education