Dört ve beş yıldızlı otel mutfaklarında çalışan mutfak personelinin gıda güvenliği konusunda bilgi düzeylerinin saptanması
Determining the food safety knowledge level of the kitchen staff working for 4 and 5 star hotel kitchens
  1. Tez No: 218461
  2. Yazar: MEHMET KABACIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİME KÜÇÜKKÖMÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Ev Ekonomisi, Food Hygiene and Technology, Home Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırma dört ve beş yıldızlı otel mutfaklarında çalışan mutfak personelinin gıda güvenliği konusunda bilgi düzeylerinin saptanması amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Araştırma Antalya, Trabzon, Çanakkale, Gaziantep ve İzmir İli Çeşme İlçesinde bulunan 6 dört yıldızlı, 13 beş yıldızlı olmak üzere toplam 19 otelde, 377 mutfak personeline anket uygulanmıştır. Çalışanların gıda güvenliği ile ilgili sorulara verdikleri cevaplarla otellerin yıldız sayısı arasında bir ilişki olup olmadığını test etmek amacıyla Ki-Kare(Chi-Square), başarı testinden aldıkları puanların ortalamasını saptamak için One-Way Anova analiz yöntemi uygulanmıştır. Otellerin yıldız sayısına göre başarı testinden almış oldukları puanların ortalamasını karşılaştırmak için ?t? testi uygulanmıştır.Araştırma sonucunda, şu unsurlar tespit edilmiştir. Çalışanların %39.3'ü 26-35 yaş aralığındadır, %91.2'si erkektir, %43.5'i lise mezunu, büyük kısmını bölüm şefi (%22.5) ve demi chef (%22.5) oluşturmaktadır, yarıya yakını (%46.7) günde 10 saat çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is planned and conducted with the aim of determining the food safety knowledge level of the kitchen staff working for 4 and 5 star hotel kitchens. In the study 377 kitchen staff from 6 four-star and 13 five-star totally 19 hotels in Antalya, Trabzon, Çanakkale, Gaziantep and Çeşme in Izmir province were surveyed. Chi square test was applied to check whether there is a relation between answers given to the questions about food safety and star numbers of the hotels. One way ANOVA was applied to determine the average of the scores of achievement test among mentioned groups. Finally to compare the average of achievement test scores with respect to the star numbers of the hotels, t-test was used.39.3 % of the workers are the age between 26 and 35. 91.2% of them are male and 43.5% of them are high-school drop outs. Most of them are department chef (22.5%) and demi-chef (22.5%). Almost half of the workers (46.7%) work 10 hours a day. 98.7% of them had health control before they were hired, 96.0% of them had health control regularly after being hired. 90.8% of them wash their hands upon each entrance to the kitchen and each time they start a job, 88.3% of them had an inset training.