Coğrafya dersi öğretim programının (2005)öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Assessment of geography class teaching program(2005) based on teachers? views
  1. Tez No: 218460
  2. Yazar: MURAT AKKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET KARABAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, 2005 Eğitim Öğretim yılında uygulamaya konulan Coğrafya Dersi Öğretim Programının öğretmenler tarafından nasıl değerlendirildiğini belirlemek amacıyla yapılmış bir araştırmayı kapsamaktadır.Araştırma 2007-2008 eğitim öğretim yılında Ankara, Adana, Balıkesir, Burdur, Elazığ, Hakkari, Isparta, Karaman, Konya, Mersin, İstanbul illerinden tesadüfi yöntemlerle seçilen ortaöğretim kurumlarında görev yapan 237 öğretmen üzerinde yapılmıştır.Coğrafya Dersi Öğretim Programının (2005) Öğretmen Görüşlerine Göre Değerlendirilmesine yönelik anket geliştirilmiştir. Coğrafya Dersi Öğretim Programının (2005) amaçlarına, içeriğine, yöntemine, ölçme ve değerlendirme ögelerine ilişkin veriler anketle toplanmıştır.Öğretmenlerin maddeler hakkındaki görüşlerinin sonucunda elde edilen puanların ayrı ayrı aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Görüşler ``t'' testi ile test edilmiştir. İkiden fazla grupların ortalamaları arasındaki farkın ortaya çıkarılabilmesi amacıyla tek yönlü varyans analizi (ANOVA) test tekniğinden faydalanılmıştır. ``P'' değerinin manidar olduğu durumlarda farkın kaynağını belirlemek amacıyla Sheffe tekniği uygulanmıştır, ayrıca sıralama ölçeği kullanılmış ve sıralamaların yapılmasında ağırlıklı puan yöntemi uygulanmıştır. Araştırmada en az hata payı 0.05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation covers a research conducted with an eye to probing teachers? perception of Geography Class Teaching Program Launched in 2005 School Year.The research was conducted on 237 teachers working at secondary schools selected randomly from cities of Ankara, Adana, Balıkesir, Burdur, Elazığ, Hakkari, Isparta, Karaman, Konya, Mersin and Istanbul in 2007-2008 school year.A questionaire was developed to Assess Geography Class Teaching Program (2005) Based on Teachers? Views. Data in relation to objectives, contents, method, measurement and assessment elements of Geography Class Teaching Program were gathered by way of questionaire.Means and standard deviations of points obtained after getting teachers? views about items were calculated individually. Views were tested by ?t? test. Uni-directional variance analysis (ANOVA) was used to identify the difference between the averages of more than two groups. For cases where ?P? value is significant, (Sheffe) technique was used to identify the underlying reason for such difference. Besides, ordinal scale was used and weighted point method was adopted to make the rankings. Minimum error allowance in this research was taken as 0.05.