Viyola öğretiminde kullanılan türk müziği dizilerine dayalı etütlerin, içerik - yöntem bakımından incelenmesi ve değerlendirilmesi
A researc about the using of turkish music series surveying and to evaluate existent surveys content and methods in invidual instrument education courses that is applied in music educational program
  1. Tez No: 218476
  2. Yazar: BETÜL DERİCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN ALBUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma; Müzik Öğretmenliği Anabilim dallarında uygulanmakta olanbireysel çalgı eğitimi (viyola) derslerinde, Türk müziği dizilerine dayalı etütlerinkullanılma durumunun belirlenmesi ve mevcut etütlerin içerik-yöntem bakımındanincelenerek değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmada bir kısım veriler, alan yazın taraması yöntemiyle, bir kısımveriler ise; Üniversitelerin Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Eğitimi BölümleriMüzik Eğitimi Anabilim Dallarındaki bireysel çalgı eğitimi (viyola) öğretimelemanlarına uygulanan anketler ve örneklem grubuna uygulanan gözlem yoluylaelde edilmiştir.Araştırma sonucunda; bireysel çalgı eğitimi (viyola) derslerinde gelenekselmüziklerimize ilişkin materyallerin az olduğu ve bu alanda yeni çalışmalara mutlakaihtiyaç duyulduğu, viyola öğretiminde geleneksel müziklerimize ait öğelerin;yakından- uzağa, gelenekselden-evrensele, bilinenden bilinmeyene anlayışı ilkesiçerçevesinde kullanılmasının, hem çalgı eğitimi açısından hem de motivasyonaçısından öğrenciler üzerinde olumlu sonuçlar vereceği genel bulguları eldeedilmiştir.Anahtar Sözcükler : Viyola, Müzik Eğitimi, Geleneksel Türk MüziğiSayfa Adedi : 114
Özet (Çeviri)
Objective of this research is to determine, using of Turkish music seriessuryeying and to evaloute existent surveys content and methods in individualInstrument Education Courses ( Viola) that is applied in music Education Program.In this research, some parts of datas were collected by survey which wasapplied to scholars who are the Individual Instrument Education members of MusicEducatıonal Programs of Fıne Art Education Department of Universities Faculty ofEducation, some part of datas were also collected by survey which was applied tosampling group os students, remaining datas were collected with resource scanningmethod.The conclusion of research point out that our Traditional Music Materials arepoor in Individual Instrument Education ( viola) and new studies on this subjectabsolutely need to be expanded. Commen findings of this research shows that usingof from near to far from traditional to universal from known to unknown teachingtechnics of the elements of our traditional music in viola education will improve notonly the education of instrument but also students motivation.Key Words : Viola Education, Music Education, Traditional Turkish MusicPage Number: 114Director of Thesis : Doç. Dr. Aytekin ALBUZ