İşletmelerde rekabet avantajı olarak yaratıcı düşünceden yararlanılması üzerine bir araştırma
A study on creative thinking that is utilized as competitive advantage in the organizations
- Tez No: 218524
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütlerde, özellikle güçlü rekabetin olduğu hizmet sektöründe, yaratıcı düşüncenin önemini vurgulamaktır. Bu amaçla bir kamu bankası olan TC. Ziraat Bankası'nda araştırma yapılmıştır.Küreselleşme sonucu rekabet artık çok hızlı yol almaktadır. Her örgüt iletişim teknolojisi sayesinde yeni gelişen düşünceler, rakiplerinin hizmetleri, müşterilerin beklentileri gibi konularda hızlı bir şekilde bilgi sahibi olmaktadırlar. Bu nedenle örgütlerin rekabet avantajı elde etmeleri çok daha zorlaşmıştır.Tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölüm konularla ilgili teorik bilgilerden oluşmaktadır. Son bölüm ise tezin konusu ile ilgili uygulamalı bir araştırmayı içermektedir.Araştırma sonucunda kısaca varılan sonuç; yaratıcı düşünce örgütler için rekabet avantajı elde etmede önemli bir etkendir.Anahtar kavramlar; yaratıcı düşünce, rekabet avantajı, küreselleşme, örgütsel kültür, örgütsel iletişim, eğitim.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to emphasize the importance creative thinking in the organizations especially service sector that has strong competitive. With this aim a research is made in the public bank that TC. Ziraat Bank.The competitive have started to proceed as the result of globalization. Organizations rapidly can obtain knowledge about the rivals? idea and their services and the expectation of customers thanks to communication technology. For this reason to obtain competitive advantage has get difficult to organization.In this study there are three chapters. The initial two chapters are consist of theoretical knowledge related to thesis. The final chapter contains the practical research connected with the subject of thesis.The main conclusion reached is that creative thinking is an important factor to obtain competitive advantage for organizations.Key words; creative thinking, competitive advantage, globalization, organizational culture, organizational communication, training.