Kuzey Kore'nin nükleer politikası
Nuclear policy of North Korea
- Tez No: 218547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrası uluslararası barışı koruma amacıyla kurulanBirleşmiş Milletler ve bu örgütün çatısı altında faaliyet gösteren ve nükleer silahlarınyayılmasının önlenmesinden sorumlu örgüt Uluslararası Atom Enerji Ajansı, kendiyükümlülüklerini yerine getirmekte zorluk çekmektedir. Kore Yarımadası'ndayaşanan nükleer kriz bunun bir örneğini oluşturmaktadır.Kuzey Kore kurulduğundan bu yana, ABD'den nükleer tehdit algılamayabaşlamıştır. 1990'ların başında SSCB'nin dağılması ve Güney Kore'nin başlattığısosyalist ülkelerle yakınlaşmayı hedefleyen ?Kuzey Diplomasisi?nin başarılıylasonuçlanması, Kuzey Kore'nin geleneksel müttefikleri olan ÇHC ve SSCB'dansağladığı iktisadi, mali ve askeri yardımların kesilmesinin sebebi olmuştur. 2001-2003 yılları arası Kuzey Kore'nin ekonomik durumunun daha da kötüleşmesi veABD karşısında yalnız kalması gibi sebepler, uluslararası otoriteler tarafındanülkenin ulusal güvenliğinin ve rejiminin korunmasında ?nükleer silah? elde etmeninöneminin giderek arttığının göstergeleri olarak kabul edilmiştirBu çerçevede bu tez çalışmasının amacı, Kuzey Kore'nin nükleerpolitikasının oluşumunu, şekillenişini ve bu politikanın bölgesel ve uluslararasıetkilerini ele almak ve Soğuk Savaş döneminden günümüze Kore Yarımadası'nınnükleer krizden çıkması üzerine varsayımların ortaya çıkarılmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Actually International community experiences a globalised situation where theInternational Organizations like United Nations are founded for the purpose of safeguardingpeace, International Atomic Energy Agency, dedicated for“Atom for Peace”as well as nonproliferationof nuclear arms, naturally they experiences new challenges and difficulties infulfilling their mandates. The case in point is a nuclear crisis on the Korean Peninsula.The main purpose of this work is to seek ways and means out of stalemate in NorthEast Asia, caused by North Korea?s go-nuclear program. North Korea?s ambition to acquireand possess ?deterrence nuclear force? against ?US nuclear threat? date back to 1950?s, whenUS deployed troops in the region. After collapse of the Soviet Union and South Korea?sdeclaration of the ?Northern Policy?, North Korea lost its main economic, technical, militaryand financial support from its principal allies, USSR and China. In 2001-2003 when domesticeconomy stagnated and when it had to withstand alonge against USA, North Korean leaderscame to conclusion that ?nuclear deterrence force? is necessary for national security andsurvival.On January 10, 2003 North Korea announced its withdrawal from Non-ProliferationTreaty. Once, it suspended membership from the Treaty there are no legal obligations to holdNorth Korea further as non-nuclear weapon state.Six Party Talks, which USA, Japan, South Korea, North Korea, Russian Federationand China launched, seeking to find a peaceful resolution to the North Korean nuclearprogram, is an important diplomatic mechanism not only for denuclearization on KoreanPeninsula but for strengthening a global arms control and Non-Proliferation regime. If theNPT is a failure other nuclear threshhold states would have significant incentive to go nuclear.Indeed, there would be no fear of international condemnation or sanctions. Taiwan and SouthKorea, which face serious regional security threats and previously had proactive nuclearweapon program, would likely follow suit, igniting world-wide arms-race and spread ofnuclear arms weapons elsewhere.