II.Abdülhamit Döneminde Düyun-u Umumiye İdaresi'nin kuruluşu ve işleyişi
Establishment of Duyun-u Umumiye in Abdülhamit II term
- Tez No: 218552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİYET SEZER FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmamızda,II.Abdülhamit dönemi itibariyle,1881 yılında kurulan Düyun-u Umumiye İdaresi'nin kuruluş dinamiklerini,kuruluş sürecini ve yine Düyun-u Umumiye İdaresi'nin kuruluşunu hazırlayan dışsal-içsel,sosyal-ekonomik faktörleri,ilk borcun alındığo 1854 Kırım Savaş'ından itibaren incelemekteyiz.1854-1875 yılları arasında alınan dış borçlar ve şartları I.Bölüm itibariyle ele alınmıştır.Bu bölümde ilk dış borcun alındığı 1854 yılından morotoryum ilan edildiği 1875 yılına kadar olan süreç,alınan borcun faizi,anaparası,itfa bedeli,geri ödeme süresi,itibari değeri gibi teknik ayrıntılarıyla irdelenmiştir.1875 yılından başlayan II.Bölüm'de,Düyün-u Umumiye İdaresi'ne giden yol incelenmiştir.Tezimizin ana konusunu oluşturan Düyun-u Umumiye İdaresi'nin kuruluş süreci,Muharrem Kararnamesi,Düyun-u Umumiye İdaresi'nin kurulması,Düyun-u Umumiye Meclisi ve bu Meclis'in çalışmaları III.Bölüm'de incelenmektedir.Sonuç kısmında ise,Düyun-u Umumiye İdaresi hakkında çeşitli bilim adamlarının görüşleri aktarılmakta olup,bu İdare'nin çeşitli açılardan faydaları ve zararları üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this master of social science thesis,we analized dinamics and process of Duyun-u Umumiye establishment and external-interna and social-economic factors which caused establishment of Duyun-u Umumiye as well from the first debt which was at Kırım War in 1854.The debts among 1854-1875 were analized in the first chapter.In this chapter,the process which is between the first debt at 1854 and the morotoryum at 1875,was analized with tecnical details such as interest,capital,price of redemption,nomial price of debts.In the second chapter begining with 1875,we analized the process of Duyun-u Umumiye.In the third chapter,we analized the establishment process of Muharrem Kararnamesi,the establishment of Duyun-u Umumiye,Duyun-u Umumiye Assembly and activities of this Assembly which were the main subjects as well.As a result,we narreted some scientists' aspects about Duyun-u Umumiye,and also we mentioned some advantages and disadvantages of Duyun-u Umumiye.