Kentsel gelişme ve kültür değerleri
Urban development and cultural heritage management
  1. Tez No: 218553
  2. Yazar: ENİS YETER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MENGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
Bu çalısmada, kentsel gelisme ve kültürel degerler arasındaki etkilesim, kavramsal ve tarihi süreç bazında arastırılarak bu konudaki yaklasımlar ortaya konmaktadır. Her iki kavramın birbiri için önemi açık olup herikisi de vazgeçilmezdir. Birinci bölümde, kentsel gelismede kültürel degerlerin yeri ve önemi ele alınmaktadır. Bu baglamda kentsel gelisme ve kentsel dönüsüm olguları tartısılmıs, kültürel degerlerin ne oldugu, korunma nedenleri ve yöntemleri örneklerle anlatılırken, kuramsal yaklasımlar da irdelenmistir. Yine bu bölümde, kentsel gelisme ve kültürel degerler iliskisi çesitli boyutlarla ve etkilesimleri açısından incelenmistir. kinci bölüm, Türkiye'deki kentsel gelisme ve kültürel degerlerin korunması arasındaki etkilesime ayrılmıstır. Kültürel degerlerin göz ardı edilen kentsel gelismedeki mekânsal, sosyal ve ekonomik etkilerinin neler oldugu hususu ile kentsel gelismenin niteligi, süreci, somut uygulamaları, yönetsel ve yargısal boyutları açıklanmıstır. Son bölümde, iki farklı konumda yeralan stanbul ve Kastamonu örnekleriyle etkilesim kapsamında nelerin yapılabildigi ve bunların sonuçları gösterilmektedir. Bu bölüm, teorinin ötesinde uygulanabilir öngörüler içerdigi için, Teze ayrı bir anlam katmaktadır.Degerlendirmede ise, kültürel degerlerin gerektigince korunamamasına ve kentsel gelismenin istenilen düzeyde olmamasına neden olan hususlar belirtilirken, çözüm önerileri de dile getirilmektedir. Ayrıca stanbul ve Kastamonu örnekleri arasındaki benzerlik ve farklılıklar tartısılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the interaction between urban development and cultural values on the basis of conceptual and historical process and defines the relevant approaches. These two concepts are not in conflict, but rather complementary. Furthermore the importance of each other is obvious and both are indispensable. The first chapter discusses the place and importance of cultural values in urban development. In this context, the concepts of urban development and urban transformation are discussed; theoretical approaches are examined while the definition of cultural values and, the reasons and methods of their protection are presented through examples. This chapter also deals with different dimensions of the relation between urban development and cultural values as well as their interaction. The second chapter is dedicated to the interaction between urban development and the protection of cultural values. This chapter articulates the spatial and socio-economic impacts of cultural values on disregarded urban development and explains the characteristics, the process, tangible applications, and administrative and judicial dimensions of urban development. The last chapter aims at demonstrating the implementations within the scope of this interaction and the results of these actions by comparing two different examples of the subject: stanbul and Kastamonu. Beyond theoretical concepts, this chapter includes practical provisions and thus it contributes to the thesis with another dimension.The assessment part emphasizes the reasons for inadequate protection of cultural values and the limited level of urban development and offers solutions. In addition, the similarities and differences between stanbul and Kastamonu are discussed.