Kredi kartı sözleşmeleri
Credit card agreements
- Tez No: 218562
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sunmus oldugumuz bu çalısmada, Özel Hukuk açısından Kredi Kartı Sözlesmeleri incelenmeye çalısılmıstır. Bu inceleme esnasında, 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun yürürlüge girmesiyle birlikte kredi kartı sisteminde getirilen yeni düzenlemeler ele alınmaya çalısılmıs ve uygulamada ortaya çıkan bazı uyusmazlıklara deginilerek bunlara çözüm aranmıstır. Çalısmamız esas itibariyle, giris ve sonuç bölümleri de dahil olmak üzere iki bölümden olusmaktadır. ?Kredi Kartı Uygulamasında Taraflar Arasındaki Hukuki 7liskiler? baslıgını tasıyan birinci bölümde, kredi kartı uygulamasının tarafları, kredi kartı sözlesmelerinin tanımı, unsurları, hukuki niteliginin yanı sıra bu sözlesmelerden dogan hak ve borçların tespit edilmesine çalısılmıstır. 7kinci bölüm, ?Kredi Kartının Hukuka Aykırı Kullanımı? na ayrılmıstır. Bu kapsamda, kredi kartının hukuka aykırı kullanımını engellemek için tarafların göstermesi gereken özen yükümüne, kredi kartının üçüncü kisi tarafından hukuka aykırı kullanımı halinde tarafların birbirlerine karsı taleplerine ve bu hususta Türk Ögreti ve 7çtihatlarında benimsenen sorumluluga yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of the represented thesis is to analyze ?Credit Card Agreements?. During this analysis, new regulations on credit card systems, made by ?Law no.5464 on Bank Cards and Credit Cards? are argued and some disputes arising from these systems are viewed. The thesis is mainly consisted of two sections, including the introduction and conclusion parts. In the first section headlined ?Jural Relations Between Parties of Credit Card Practices?; parties, elements and legal properties of the Credit Card Agreements are analyzed together with the claims and liabilities of the parties. The second section involves ?Unlawful Usage of Credit Cards?. In this context, solicitude liability of the parties for prevention of unlawful usage of the credit cards, claims of both parties against each other in case of unlawful usage by third parties and liabilities adopted by the Turkish doctrine and case law are mentioned.