Kredi kartı sözleşmeleri
Credit cards contracts
- Tez No: 208245
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET M. KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Tezimizin konusu ?Kredi Kartı Sözleşmeleri?dir. Çalışmamızda kredi kartı ve sistemi oluşturan kredi kartı sözleşmeleri Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu, Borçlar Kanunu ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun açısından incelenmiştir. Çalışmamız giriş ve sonuç bölümleri de dahil olmak üzere altı ayrı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konu hakkında genel bilgiler verilerek, çalışmanın kapsamı belirlenmiş ve kullanılan bazı terimler açıklanmıştır. Birinci bölümde kredi kartı kavramı incelenerek benzer kavramlarla karşılaştırılmış, tarihi gelişimi, kredi kartı sistemleri ele alınmış, bir kart olarak kredi kartının ve harcama belgesinin hukuki niteliği belirlenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde üye işyeri sözleşmesinin, üçüncü bölümde ise kredi kartı üyelik sözleşmesinin tarafları, şekli, unsurları ve tarafların hakları ve borçları detaylı bir şekilde incelenerek sözleşmelerin hukuki nitelikleri saptanmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ek kart kavramı ve ek kart türleri incelendikten sonra, ek kart sözleşmesinin hukuki niteliği belirlenmeye çalışılmış ve ek kartın kullanımından dolayı sorumluluk konusu ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise tezimizle ulaştığımız sonuçlar ve mevcut hukuki yapı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of my thesis is ?Credit Cards Contracts?. Credit Card and Credit Card Contracts that form this system have been studied in view of the Code on Bank Cards and Credit Cards, the Code on Debts and Prevention of Customers. This study consists of six separate parts including Introduction and Conclusion Parts. In the Part of Introduction there has been given general information of the subject, the scope of the study has been determined and some terminologies already used have been explained. In the Part One the concept of credit card has been examined and similar concepts have been compaired, and historical phases and credit card system have been elaborated, and legal characteristics of credit card and document of expenditure as a credit card have been specified. In the Part Two workplace contracts have been in details examined, and in the Part Three parties of membership contracts for credit cards, their forms, elements and rights and debts of the parties have been studied and legal characteristics of contracts have been determined. In the Part Four, after having examined additional card concept and additional card types, legal characteristics of additional card contracts have been examined and matter of responsibilty in view of additional card usage has been elaborated. 204 In the Part of Conclusion there have been assessed results already reached through this thesis and the existing legal framework.