Madde kullanan kişilerin depresyon, problem çözme becerileri ve diğer bazı değişkenler açısıdan karşılaştırılması
Comparison of depression, problem solving skills and other variables of substance users
- Tez No: 218563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENNUR KIŞLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Madde bağımlılığı ile psikolojik faktörler ve psikiyatrik bozukluklar arasında ilişki olduğu bilinmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar gözden geçirildiğinde; madde bağımlılığının depresyon ile ilişkisi dikkat çekmektedir. Birçok araştırma depresyonun madde bağımlılığı ile birlikte en sık rastlanan problem olduğunu göstermektedir. Bunun yanısıra, anksiyete bozuklukları ve kişilik bozukluklarının da madde bağımlılığı ile yüksek oranda ilişkili olduğu görülmektedir. Özellikle, antisosyal kişilik bozukluğu ve sınır kişilik bozukluğuna sıkça rastlanmaktadır. Problem çözme becerileri ise madde bağımlılığı ile ilişkili olduğu düşünülen psikolojik faktörlerdendir. Madde kullanan kişilerin genellikle uyumsuz başa çıkma yollarını kullandıkları düşünülmektedir. Madde bağımlılığının tedavisinde tüm bu psikolojik faktörlerin ve bozuklukların göz önünde bulundurulması ve madde bağımlılarının bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiği tedavide dikkat edilmesi gereken noktalardan biri olarak dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
There is a relation between substance dependence and psychological factors and mental disorders. Rewieving the research findings related to the substance dependence subject showed that there is a relationship between depression and substance dependence. Many of the results of the researchs shows that depression is the most comorbid problems with the substance dependence. Additionally, anxiety disorders and personality disorders are highly related to substance dependence. Especially, antisocial personality disorder and borderline personality disorder are disorders which shows high comorbidity rate with the substance dependence. Problem-solving is one of the psychological factors which is related to substance dependence. It was argued that substance users generally use ineffective coping strategies related to problem solving. One of the important factors related to the treatment interventions of substance dependence, all of the psychological factors and disorders related to substance dependence should be considered and included during the evaluation period.