Erken Tunç II'de Ege'de 'koridorlu ev' tipi yapılar evresi
Corridor house phase in aegean early Bronze Age II
- Tez No: 218575
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT ERKANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Ege dünyasındaki ilk kazılar sonucunda ele geçen ve büyük ilgi uyandıran Troya megaron'ları bize idari yapılar ile ilgili ilk önemli bilgileri vermiştir. 1952 yılında kazısına başlanan Lerna kazısı ise bize megaron'dan daha karmaşık olan ve süreçleri izlenebilen standart olmayan bir idari mimari sistemini göstermiştir. İzleyen dönemlerde Akovitika, Thebes ve Kolonna'da ele geçen benzer yapıların Shaw tarafından ?Koridorlu Evler? başlığı altında incelenmesi sonucunda bu konuda bilgilerimiz daha da netleşmiştir.Az çok benzer yapılar Limantepe, Zygories, Asea, Prosymna ve Eutresis de ele geçmiş ve tarafımızca irdelenmiştir. Yapılar genel olarak Lerna'da ki gibi boyutları aynı kalmış ancak oldukça karmaşıklaşmış buna karşın kör koridorlar ile küçük boyutlarda olan Akovitika ve Kolonna'da başlanan süreç büyüyerek devamlı bir süreç izlemiştir. En iyi örnek olan Lerna'da görülen tamamlanmamış yapı bize M.Ö. 3. binin III. çeyreğinde iki den fazla deneme sonucunda inşa edilen ve birden kesilen, kısa mesafeli deniz ve kara ticareti, tarım, Metalürji vb. konularda uzmanlaşan, ancak buna karşın karmaşık bir geçiş döneminin varlığını kanıtlamaktadır.Tarafımızca Batı Anadolu da sur sisteminin ortasında yer alan idari yapılar ile, daha çok sur ile bağlantılı olarak kentin kenarında inşa edilen Kıta Yunanistan yapılarından bu konuda ayrılmakta bu da Batı Anadolu da Yakındoğu ile bağlantılar sayesinde daha net bir yukarı şehir kavramının oluştuğunu göstermektedir.Tarafımızca coğrafi, iklimsel ve tarımsal uygunluk sonucunda Geç Kalkolitik dönemde en net örnek olan Bakla Tepe'de depolama faaliyetleri ile başlayan yaklaşık bin yıllık bir sürecin sonunda oluşan idari yapılar uzmanlaşmanın da temellerini atmıştır. Arkeolojik olarak kanıtlanmasa'da Ege'nin yakın doğu'da bu dönemlerde beliren hammadde kaynaklı istilalardan etkilenmiş olduğunu Lefkandi I malzemesinin uzun mesafeli dolaşımı ile ?Zincirleme Ticaret Ağı? sayesinde olduğunu söyleyebiliriz.İki katlı oldukları kesin olan bu yapıların, Shaw'ın aynı dönemden verdiği örnekler dışında Tsoungiza'da ki örnek ile biraz daha erken dönemde denemelerin başladığını söyleyebilmekteyiz. Sonuç olarak Stratigrafi belirleme amaçlı kazılar ile Müze kurtarma kazıları sonucu ele geçen bu yapıların ciddi problemleri olduğu ve yapılacak yeni kazıların bu konuyu daha net aydınlatacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The Troyan megarone?s Which were after the initial archaeological excavations in the region of aegean gave an important information as well as arousing interest about the administrative buildings. The ?Lerna? excavations which started at 1952 pointed out an administrative architectural system which is not standart and more complex than megaron and time tracable in the following periods. Our knowledge is improved and sharpened by the similar buildings found at Akovitika, Thebes and Kolonna at the following times as well as the subject examined by Shaw under the title ?Corridor Houses?. More or less similar buildings were found Liman Tepe, Zygories, Asea, Prosymna and Eutresis examined by us.The sizes of buildings stayed the same in general as the ones at Lerna, but they were more complex and had dead end corridors and they had smaler sizes. The period started at Akovitika and kolonna continiously improved. The best sample is an unfinished building at lerna which indicates 3 nd quarter of year 3000. and had two attempts to built it proves us a sudden finished short period of sea and land trade, agriculture and metallurgy. However this proves the inhabitants expertese on the subjects. This also proves a period of transition.The administrative buildings built in the system of city walls at the Western Anatolia differs from the mainland Greece, who?s administrative buildings built near city walls and connected with fortification. These proves a clearer vision of upper city Notion because of Western Anatolia, near east connection.The administral building development took nearly 1000 years after a geographical, climatic and agricultural appropriation during late chalcholithic period started with storage activities as could be seen at Bakla Tepe started the expertese. However its not proven archeologically, one could say that, the Aegean region influenced by raw material sourced invasions from near east during this period, and this was because of a long distance circulation of Lefkandi ? 1 materials and ?chain commercial net?We could say that report from the sample given by Shaw at the same period, the sample at Tsoungiza indicates that these definetly two storey buildings were started slightly earlier periods. As a result, we think that these buildings recovered by stratigraphical excavations and museum recovery excavation has serious problems and new excavations will enlighten this subject.